Marketing

Pivo ku krabičke. Výkrik na záchranu klasiky.

Tabakové firmy zaznamenali ďalší pokles.

Tabakové firmy zaznamenali ďalší pokles.

Pri poslednom nákupe v COOP Jednota som si všimol, že tabakové firmy siahli po zázračnom marketingu. Ak si kúpite krabičku, získate plechovku piva zdarma.

Ako bývalý fajčiar, (napíšte a poradím Vám zaručený spôsob ako prestať) som prestal vnímať reklamy na tabakové výrobky, ale toto mi udrelo do očí.

“Ak si kúpim jednu krabičku, dostanem plechovku piva zadarmo.”

Akcia kúp krabičku a pivo zdarma (foto: JK)

Viac ako samotný darček ma zaujalo to, že tabakové firmy boli nútené začať rozdávať pivo k tabakovým výrobkom. Takže je zjavné, že je nutné podporiť predaj klasických cigariet a už nestačia kampaňové brandované darčeky ako zapaľovače. Ale zaručený liek, pivo – všetko zachráni.

Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, v pozadí je tiež leták, ktorý sľubuje že dostanete až 2 x pivo. To bol starý leták na inú značku. Skrátka, ak kúpite 1 krabičku nezískate nič zadarmo, ale ak si zakúpite dve krabičky dostanete rovno 2 x plechovku piva. Dobrý ťah na podporu väčšieho predaja. A keďže to zjavne fungovalo, značka za značkou teraz rozdáva pivo svojim zákazníkom.

Ukončená kampaň kúp 2 krabičky a získaj 2x pivo (foto: JK)

Kampaň je zaujímavá, otázne je, čo môže byť za poklesom predaja klasických cigariet? Veľa ľudí skončilo s fajčením? Alebo prešli na inú formu?

IQOS – nová neznáma v rovnici

Podľa tlačovej správy Philip Morris spracovanej portálom http://www.iqosmag.sk, v roku 2018 pribudlo 81 000 nových zákazníkov. Od leta 2017 do decembra 2018 je to dokopy 111 000 zákazníkov. To je už doť veľký podiel na trhu. Ale zároveň aj dosť znepokojivé. Znamená to buď úplný prechod z klasiky na novú formu fajčenia alebo aspoň čiastočný prechod. Jedná sa o dosť veľkú stratu pre klasické značky.

Popravde, nepoznám žiadnu značku tabaku, ktorá by mala svoj vlastný obchod v nákupnom centre. Bežne sú tieto značky dostupné klasicky v obchodoch a trafikách. IQOS, ktorý začal s masívnymi kampaňami a eventami prešiel do kioskov s malými mobilnými stánkami a hosteskami. Začali ako iné značky, ale skončili ako jediná značka s vlastným značkovým obchodom. To je ukážkou toho, že je dopyt po tejto alternatíve.

IQOS Eurovea (foto: JK)
IQOS Eurovea (foto: JK)

IQOS dal fajčeniu aj nový štandard. Pozdvihol fajčenie na vyššiu úroveň a fajčenie bežných cigariet nechal ako nebezpečnú podradnú verziu. Prečo tak silné slová?

Keď som ešte ako fajčiar cestoval do Varšavy, tak som hľadal na letisku fajčiarsku búdku. Našiel som ju na konci letiska, a v zúfalom nikotínovom dlhu som do nej vletel. Poviem Vám, že to bolo veľmi nekomfortné a až ponižujúce. Vlastne tam ani nebolo nutné zapáliť si novú cigaretu. Boli sme tam ako fajčiace laboratórne myši.

Klasická fajčiarska búdka na letisku Varšava (foto: exploregram.com)

Neskôr v ten deň, som prechádzal po letisku a našiel som IQOS fajčiarsku búdku. Vstup len pre fajčiarov IQOS, čo ak nie ste môžete vyriešiť pri vstupe tak, že sa ním stanete a zakúpite si štartovací set. Ono to bol skôr mobilný stánok so zónou na fajčenie. Ale ten pohľad, keď porovnám klasickú fajčiarsku búdku a potom IQOS búdku mi ukázal to silné porovnanie.

IQOS fajčiarska búdka na Letisku Varšava (foto: YELP.com/RANDY P.)

Ten pocit pri porovnaní oboch búdok bol niečo ako:

“Bežné cigarety sú prežitok a vitajte v budúcnosti a komforte IQOS.”


Fajčiari sa začali vzdávať klasických cigariet v prospech alternatívneho fajčenia, či už IQOS, vodných fajok alebo elektronických cigariet. Preto musia momentálne klasické značky hľadať rýchlu alternatívu pomocou kampane PIVO ku krabičke. Otázne zostáva, ako budú pokračovať o 10 rokov, ak si nenájdu svoj nový modrý oceán ako to spravil Philip Morris s IQOS. Ale keďže akekoľvek fajčenie škodí zdraviu za 10 rokov dúfam vymizne.

Fajčíte? prešli ste na IQOS? čo si myslíte o budúcnosti klasických cigariet?

1 comment on “Pivo ku krabičke. Výkrik na záchranu klasiky.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: