Retail

Budúcnosť supermarketov na Slovensku – REVOLÚCIA

Revolúcia supermarketov

  • Modrý oceán pre supermarkety – Kliniky v supermarkete. Tí, čo nájdu integráciu offline služieb pod jednou strechou, vyhrajú.

Budúcnosť supermarketov na Slovensku môže mať dva scenáre: evolučný a revolučný. V druhej časti sa venujem revolučnému prístupu.

Revolúcia supermarketov


Walmart klinika v supermarkete

Klinika v Supermarkete? Prečo nie, vo Walmarte je to už realita. Nájdete v nej zubára, očiara, ušiara, imunológa, očkovanie ako aj mentálnu starostlivosť. Walmart začal so zubnými ambulanciami a čoskoro zistil, že sa jedná o hodnotu pre zákazníka. Umožňujú lokálnym zákazníkom mať starostlivosť o zdravie bližšie a za rozumnú cenu. Preto už slovné spojenie ako “idem do Walmartu k zubárovi”, už nie je nič neobvyklé. Posledným krokom je klinika Jack Nathan Health centre vrámci Walmartu. Jedná sa o reálnu nemocnicu vo vnútri Walmartu. Supermarket sa chystá konkurovať dovtedy nepredstaviteľnému – Nemocnici. Klinika pritiahne zvýšenú návštevnosť a dáva supermarketu pridanú hodnotu.

Walmart klinika (Foto: blogto.com)

Kedy začnú túto službu používať aj supermarekty na Slovensku? Predstavte si tú možnosť loajalitného programu. Je to absolútne prepojenie offline života. V čase, keď Amazon ovláda online život, offline život je stále spojený s niektorými aspektami, ktoré nie je možné dať do online. Napríklad fyzickú návštevu doktora zatiaľ preferujeme offline, čiže osobne. Ak si predstavíme, že môžeme integrovať väčšinu nutného OFFLINE života pod jednu strechu, je to skutočne geniálne riešenie. Nákup, starostlivosť o zdravie a možno aj viac.

„V revolúciách sú dva typy ľudí: jedni ich robia, druhí na nich zarábajú.“ (Napoleon Bonaparte)

Target klinika v supermarkete

Ďalší retailový gigant Target spustil rovnako projekt kliniky vo svojich supermarketoch. Pochopil, že budúcnosť je v pridanej hodnote pre zákazníka a v integrovaní viacerých služieb pod jednou strechou.

Target klinika (Foto: losangeles.cbslocal.com)

Veterinár v Zverimexe.

Na Slovensku už s niečím podobným prišlo Super ZOO, a to s veterinárnou klinikou Dr.Vet. Chcete kúpiť potravu pre Vášho miláčika? A čo takto ponúknuť Vám aj starostlivosť o neho pod jednou strechou? Ich slogan je skvelý – zistili čo majiteľom zvieratka chýba. 24/7 a bez príplatkov. Čo ak sa stane niečo cez víkend alebo večer? Váš veterinár má pohotovosť, ale za príplatok. V Superzoo nie je príplatok.

Foto: superzoo.sk

Nemocnica Bory

Na Slovensku máme tiež príklad, kde Penta stavia kliniku pri nákupnom centre BORY MALL. Nie je to síce integrovanou súčasťou nákupného centra, ale je to v tesnej blízkosti. Nákupné centrá začínajú integrovať zdravotné služby aj na Slovensku. Nie je neobvyklé, že Procare nájdete v nákupných centrách. Otázne je, kam až môžu zájsť supermarkety.

Nemocnica Bory Mall (Foto: facebook.com/PentaInvestments)

Revolučné možnosti

Integrovať všetko pod jednou strechou je idea, zatiaľ utopického miesta, kde keď prídete vybavíte všetko potrebné. Nákupné centrá sa sústreďujú na niečo podobné. Aby ste v jednom nákupnom centre našli všetko od nákupu potravín cez klúčiara, poštu, nové topánky až po obed, či krmivo pre psa.

Čo ďalšie môžu ponúknuť supermarkety? To isté ako nákupné centrá samozrejme už ponúkajú. Veľkoformátové supermarkety ako Kaufland alebo Tesco majú svoje Galérie, kde nájdete lekárne, tabak, mäsiara alebo služby či módu. Ako teda urobiť zo supermarketu centrum celého OFFLINE života zákazníka? Máme tri hlavné kategórie, v ktorých môže supermarket vytvoriť revolúciu a integrovať do seba offline aspekty života: vzdelanie, zdravie a zábavu.

Vzdelanie

Jasle a škôlka v supermarkete by spôsobili, že matky nakúpia a zároveň vyzdvihnú deti. Predstavte si, že ak ste členom loajalitného klubu, tak máte jedlo v jasliach zadarmo. Súťaže pre zákazníkov spojené s možnými zľavami na školné alebo iné služby sú obrovské. Hlavne teraz, keď je čakačka na jasle a škôlky nekonečná. Pre supermarket je to možnosť pre zásadné odlíšenie sa. Základná škola TESCO Zlaté piesky. Znie to prehnane?

Fotka od rawpixel z Pixabay

Zdravie

V tejto kategórii som už spomenul kliniku alebo nemocnicu v supermarkete, ale môžeme ísť ešte ďalej. Wellness centrum v Kauflande by bolo vhodné nazvať Kauflandcentrum, poprípade plaváreň v Bille by mohla niesť názov ako Billáreň. Možností ako urobiť komunitné centrum zo supermarketu je možstvo. Lidl stavia detské ihriská, aby mala komunita z neho osoh, ale rovnako vie dostavať ku svojmu obchodu menšiu prístavbu a vznikne centrum pre dôchodcov LIDLcentrum. Tu budú tráviť prakticky väčšinu dňa a nakupovať budú logicky v Lidl.

Fotka od Besno Pile z Pixabay

Zábava

Kino je už bežnou súčasťou takmer každého nákupného centra. Ale v takom Lidli alebo Kauflande by ste ho nečakali. Je veľké množstvo hercov, ktorí nemajú angažmá. A pokiaľ by mali priestor kde nacvičovať a robiť predstavenia, tak by vznikla pridaná hodnota a zároveň by umelci našli miesto, kde sa realizovať. Alternatívne umenie už nie je niečo neznáme. Divadlo Andreja Bagara sa presťahovalo a teraz je to LIDLvadlo.

Fotka od bigter choi z Pixabay

Záver

Revolúcia v supermarketoch znamená, že súčasní hráči uvidia potenciál v niečom, čo ešte nikoho nenapadlo integrovať pod svoju strechu. Prípadne modrý oceán, na ktorom začnú už teraz pracovať. Komunitné centrá boli odjakživa súčasťou spoločností. Prečo by sa nemohol supermarket budúcnosti stať Superkomunitným centrom? Miestom, kde trávite čas od rána až do večera a vybavíte všetko potrebné. Ak nám evolučná cesta supermarketov ukazuje bezkontaktné nakupovanie a dehumanizáciu, tak sa môže stať, že samotný nákup potravín bude iba neosobnou vecou a zákazníci prestanú využívať supermarkety. Preto musia revolučnou cestou zabezpečiť, aby zákazník budúcnosti mal stále dôvod fyzicky prísť do supermarketu.

Čo si myslíte o budúcnosti supermarketov? Napíšte Váš názor, čo všetko by mohli integrovať supermarkety, čo by ste privítali. Aké služby by ste privítali vo Vašom obľúbenom supermarkete?

0 comments on “Budúcnosť supermarketov na Slovensku – REVOLÚCIA

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: