lekaren Dr.Max
Retail

Ktorá lekáreň je najlepšia?

Tá, ktorá vie dať zákazníkovi pridanú hodnotu.

V lekárni nejde o to, akú značku lieku kúpiť, ale kde ju kúpiť. To je najdôležitejšie pre každú lekáreň. Preto, ak sa lekáreň profiluje ako odborník a vytvára komunitu zdravia, je to pre ňu veľkou výhodou. Čo všetko môže lekáreň urobiť:

  • Pridaná hodnota
  • Servis pre zákazníka
  • Poradenstvo
  • Osveta
  • Predplatné liekov

Lekáreň má za sebou odjakživa slová ako propaganda a preferencia liekov konkrétnych značiek. Práve lekárne majú možnosť dať pridanú hodnotu svojej značke. Je obrovské množstvo toho, čo sa dá urobiť v prospech zdravia pre svojich zákazníkov.

Dr. Max zvolil v sieti svojich lekární práve prístup pridanej hodnoty. Preto som si rozobral ich Odborné kampane 2019. Špeciálne dni boli rozdelené na štyri obdobia a sú určené na podporu loajalitného programu: Dni Dentálnej hygieny, dni ochrany pred slnkom, dni prevencie diabetu a dni zdravého pohybového systému.

zdroj:drmax.sk

Dni dentálnej hygieny

Dni dentálnej hygieny sľubovali informovanie profesionálom o správnej ústnej hygiene. Bola poskytnutá pomoc zákazníkom s vysvetlením, ako si správne čistiť zuby a ústnu dutinu. Nejde o predaj konkrétnej pasty, ale o to, kde si ju zákazník kúpi. Keď zákazník v Dr. Max dostane odbornú pomoc, tak si vyberá už len to, akú pastu si kúpi, a nie kde si ju kúpi. Následná kúpa produktov ako zubná pasta, zubná kefka, medzizubné kefky a iné potreby sú len výsledkom tejto kampane.


Dni ochrany pred slnkom

Nasledovali dni ochrany pred slnkom, ktoré spustili kampaň na slnečné krémy. Lekáreň mohla začať reklamovať opaľovacie krémy, napríklad kampaňou “najlepší odborník na opaľovacie krémy je Dr.Max, príďte a kúpte”. Rovnako mohli spustiť kampaň cez bannerovú reklamu alebo cez sociálne siete. Zvolili však obsahovo orientovanú kampaň, kde začali propagovať ideu: Poradca ako sa starať o pokožku a ako ju ochrániť počas leta. Často využívaná kampaň orientovaná na zľavu, sa zmenila na kampaň s pridanou hodnotou.

Tým, že mali pokryté sociálne médiá, boli prvými aj vo vyhľadávaní. TV podpora vo forme reklamy v nezáväznom štýle: “Príďte sa poradiť”, pritiahla na druhú stranu k sebe pozornosť veľkého množstva zákazníkov.

Tu by som poradil iba vyladiť viac SEO, lebo vo vyhľadávači nebol Dr. Max po zadaní kľúčových slov kampane (ochrana, slnko, opaľovací krém a iné…) na popredných miestach.

Dohoda s dodávateľmi, že v danom období budú odporúčať práve Dr. Max na svojich stránkach a sociálnych sieťach, by zvýšila predaj a zároveň aj počet backlinkov na podporu SEO. Napríklad: Vichi nemá vlastný obchod a vie, že nestačí propagovať len vlastnú značku pre uzavretie predaja. Práve pre túto absenciu vlastných obchodov dochádza aj k tomu, že vzniká viac a viac DTC (direct to customer) značiek. Pre Vichi je teda vhodné, aby táto kampaňou podporená dočasná symbióza, navýšila ich predaje v sieti lekární Dr.Max. Lekáreň získa lepšie pozície vo vyhľádavačoch, a preto Vichi predá viac. Zároveň zákazník získa kvalitný krém, dobré poradenstvo a aj ušetrí. Trojuholník je uzavretý.

Dni prevencie diabetu.

Tretia kampaň v poradí zameraná na diabetes obsahuje už niečo navyše. Okrem TV reklamy spustila lekáreň už aj Youtube kampaň na prevenciu a povedomie o cukrovke s podnázvom – “Žijeme v sladkej nevedomosti”. Videá urobili presne na mieru a pridali nový obsah, ktorý chce povedať: Nielen liečime, ale aj prevencia je dôležitá.

Ostáva ale otázne, či väčšina zákazníkov hľadá na internete iba informácie o tejto chorobe alebo priamo pomoc, vo forme liekov. Neviem presne určiť, kde v lieviku svojej zákazníckej cesty sa zákazník hľadajúci na internete nachádza. Či vo fáze zbierania informácií alebo finálneho rozhodovania. Bez ohľadu na odpoveď, je dôležité, že lekáreň je v online svete prítomná s danou témou. Ak navyše, vie dodať potrebné informácie, tak je to pre budúce rozhodovanie zákazníka a umiestnenie vo vyhľadávačoch obrovskou výhodou.

Diabetes a optimalizácia vo vyhľadávačoch.

Ak dám do vyhľadávača kľúčové slová “prevencia diabetes“, tak Dr. Max je štvrtý v organickom vyhľadávaní. Ale pri slovách “prevencia cukrovky” a “príznaky cukrovky”, Vám Dr. Max ani nenájde.

Čo by mohlo byť prínosnejšie, je pohrať sa s kľúčovými slovami. Prečo? Po zadaní slova “diabetes” do Googlu, sú prvé alternatívne kľúčové slová: “príznaky diabetes” a “príznaky cukrovka“. Tieto slovné spojenia ľudia vyhľadávajú veľmi často práve v spojení s témou, ktorú rieši kampaň zameraná na meranie hladiny curku. Avšak tieto slová budete márne hľadať v doplňujúcom blogu na stránke Dr.Max, alebo v linku odkazu na Dni prevencie diabetu. To je škoda, pretože ak niekto vyhľadáva informácie na Google o cukrovke alebo jej príznakoch, tak Dr.Max nenájde. Tým pádom mu neukáže možnosti merania hladiny cukru v tejto sieti. A to nepomáha šíriť kampaň.

Naopak, poisťovňa Union je pritom prvá v organickom vyhľadávaní, po zadaní slov ako “cukrovka” alebo “príznaky”, nakoľko jej link obsahuje: Cukrovka-Ake-su-jej-priznaky-a-ako-ju-liecit. Pričom Dr.Max obsahuje: odborne-poradenstvo/prevencia-diabetu.

Inak povedané, príznaky a cukrovka sú slová vyhľadávané častejšie, než prevencia a diabetes. Ponaučenie pre nás: vyladenie SEO na detailnú problametiku, na ktorej je založená samotná kampaň, sa oplatí.

Dni zdravého pohybového systému


Záverečná kampaň je o pohybe. Veľmi vhodné obdobie, nakoľko zmena počasia má vplyv na všetky typy chorôb pohybového ústrojenstva a kĺbov, ako artritída alebo osteoporóza. Tu sa mi veľmi páči http://www.milgamma.sk. Sú bez ohľadu na kľúčové slovo stále v popredných pozíciach na prvej strane vo vyhľadávači. Stačí si pozrieť ako to robí milgamma.sk a použiť rovnaké slová.

Záver

Možno by stálo za to, zamyslieť sa nad tým, čo môže urobiť lekáreň navyše. Pravidelnosť liekov zabezpečujú farmaceutické firmy priamo, ale čo ak starostlivosť môže prevziať lekáreň. V USA vzniká veľké množstvo firiem, ktoré dokážu posielať zákazníkom všetky potrebné lieky priamo domov.

Amazon kúpil Pill Pack, online lekáreň, ktorá posiela dávky liekov na základe lekárskeho predpisu priamo pacientom. Takto dostane zákazník svoje lieky v čas a automaticky. Nič lepšie, ako mať garantovaný príjem prostredníctvom predplatného si Amazon sústreďujúci sa na služby a Prime servis, ani nemôže predstaviť.

Ak máme zákazníka, ktorý dlhodobo musí užívať lieky, je jednoduché vytvoriť systém, v ktorom mu bude lekáreň tieto lieky zasielať. Starší človek nerád chodí stále po lieky, dokonca často aj zabúda na ich dokúpenie. A držať túto časť pod kontrolou je pridaná hodnota pre zákazníka. Takto môže vzniknúť Predplatné liekov, a to je obojstranne výhodné.

To čo robí Dr. Max hodnotím ako veľmi vhodný marketingový krok, hlavne z dlhodobého hľadiska. Vtedy sa takáto trvdá mravčia práca začne vyplácať minimálne na relevantnosti stránky pre Google, a v online svete nie je nič dôležitejšie ako byť relevantný a zobraziť sa v správnom čase, keď je zákazník vo fáze nákupu. Po vojne je každý generál, preto veci ktoré navrhujem vylepšiť berte ako súčasný pohľad na minulú aktivitu.

Ktorá lekáreň je Vaša obľúbená? Čo by ste privítali v lekárni? Čo by Vám vyrazilo dych ak by pre Vás lekárnik alebo lekáreň spravili?

0 comments on “Ktorá lekáreň je najlepšia?

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: