Retail

Varím, varíš, varíme: Ľudia sú doma, ale stále musia niečo jesť.

Krízu gastronómie spasí 84 ročná babička.

 • Čo má spoločné 84 ročná babička so sociálnymi sieťami? Dokázala zhodnotiť svoje vedomosti z varenia a zarábať na tom.
 • Prečo by si značky mali dať záležať počas pandémie na edukácii svojich zákazníkov a vytvoriť pre zákazníkov autentický obsah? Lebo je na to čas a priestor.

Pred pandémiou a domácou izoláciou všetky značky rozprávali o obsahu a o tom, ako osloviť zákazníkov v každej fáze rozhodovacieho procesu. Aby sme dokázali zaujať zákazníka, je nutné byť autentický, atď…….

Situácia izolácie nám teraz ponúka obrovské množstvo autentického obsahu, a hlavne možností ako komunikovať so zákazníkmi. A takto im poskytnúť niečo, čo im spríjemní chvíle izolácie, ako aj pomôže prekonať pocit odlúčenia. Spýtajte sa zamestnancov, kolegov, dokonca vašich zákazníkov, či sa nechcú podieľať. Ako to spravil napríklad výrobca kávy Trade.


Virtuálne obchody alebo eventy oživia komunikáciu so zákazníkmi. Čo môžeme urobiť, aby sme boli v spojení so zákazníkmi?

 • Q&A na produkt alebo vašu značku
 • Urobte z vašich live show opakujúci sa seriál
 • Uskutočniť rozhovor s jedným z vašich zákazníkov o obľúbenom produkte
 • Predvádzanie produktu alebo funkcionality produktu live
 • Edukovať zákazníka o tom, ako postupovať v tejto situácii izolácie

Použiť na to môžete Zoom, IGTV, Facebook, Skype, Youtube alebo aplikáciu Houseparty.

Jedlo ako obsah.

Momentálne je veľa ľudí doma a sú nútení variť. Napríklad reštaurácie, značky predávajúce produkty do kuchyne alebo venujúce sa zdravej výžive, či fitness, by mali začať pracovať so situáciou, ktorá sa naskytla.

Áno, príjmy klesajú, to je pravda. Ale zákazníkov neubúda. Teraz je tá pravá príležitosť aktívne pracovať s obrovskou audienciou. Ľudia sú doma, ale stále musia niečo jesť.

Značka vie byť teraz takmer celý deň v kontakte so svojimi zákazníkmi, to tu doteraz nebolo. Zákazníci boli v práci a boli vyťažení. Teraz však riešia veci, ktoré doteraz nepoznali. Po svete behá obrovské množstvo zákazníkov, ktorí varia po prvýkrát v živote. Lebo doteraz neboli nútení.

Ľudia majú v domácej karanténe väčší záujem sa učiť to ako variť, potrebujú inšpiráciu, čo variť a chcú sa zlepšovať v tom, čo už vedia.

Príklady môžete hľadať kdekoľvek, no najviac ich nájdete na Youtube. Napríklad Food52 je veľmi dobrý kanál na inšpiráciu ako variť.


Program pre zákazníkov by mal zohľadňovať súčasnú situáciu, pričom nezabúdajme, že niektorí ľudia sú doma aj 4 týždne. Aké môžu mať problémy? S čím sa bortia?

 • Čo variť na zajtra, keď už mám všetkého plné zuby.
 • Ako variť, keď to neviem.
 • Nemôžem si objednávať nezdravé rýchle občerstvenie každý deň.

Preto odpovede na tieto otázky môžu byť zdrojom obsahu, ktorý bude tvoriť komunikáciu so zákazníckou základňou, ako aj spôsob ako osloviť nových zákazníkov. Možné témy:

 • Live varenie večere – “v pondelok budeme variť nasledovné jedlo na večeru”. Dajte dopredu zoznam ingrediencií a všetky potrebné inštrukcie.
 • Online kurzy varenia – množstvo zákazníkov je doma odkázaných na donášku, lebo nikdy neboli nútení variť, a možno by chceli konečne začať. A ak im práve vaša značka umožní nadobudnúť nové skúsenosti v čase nedostatku a vypätých emócií, tak na oplátku po ukončení krízy si na vás spomenú ako na toho, kto im pomohol prekonať ťažké časy.
 • Týždenný online jedálny lístok – množstvo zamestnaných ľudí je zvyknutých na jedálny lístok uverejnený na celý týždeň, z ktorého si následne vyberajú jedlá. Preto ak umožníte vidieť jedálny lístok dopredu, aj s ingredienciami a časom na prípravu, a navyše im to pomôžete online naživo aj pripraviť, tak to bude mať úplne nový rozmer. Raňajky, obed a večera, všetko online po dobu celého týždňa.

Je vek problém?

Nie je. Osloviť môžete zákazníkov v každom veku. Práve naopak, vyšší vek je pri varení len prospešný. Dokazuje to aj Nona Nerina, 84 ročná babička, ktorá pomocou online lekcií učí svoje staré dobré recepty a zlepšováky.

Ako prebieha taká kapitalizácia nápadu? Jednoducho kliknete na jednu z virtuálnych lekcií v hodnote približne 60$. Vyberiete si dátum a zaplatíte za danú lekciu. Následne vám príde emailom potvrdenie a link na živý prenos, spolu so zoznamom všetkých potrebných surovín. Navyše vám pridajú aj typy vín, ktoré sa k danému pokrmu najviac hodia, prípadne playlist na spotify, ktorý by sa hodil k vareniu a konzumácii.

Nona pripravuje cestoviny v Live Streame. Zdroj: nonnalive.com/

Táto forma obsahu však nemusí byť výhradne riešená odborníkom alebo externistom. Máme veľké množstvo kolegov, ktorí sú doma a musia si variť sami alebo tých, ktorí sú doma aj so svojimi rodičmi. Niečo podobné pre svoju firmu alebo značku vie urobiť ktokoľvek.

Pri tvorbe obsahu si môžete dať na hlavu GoPro kameru ako J. Kenji López-Alt a môžete, rovnako ako on, naučiť takmer pol milióna odberateľov variť.


Na Slovensku alebo v Česku môžete nájsť Youtube kanály ako Varenie s Viki alebo veľmi obľúbený Když vaří babička, Margit.TV alebo MaruškaVEG.

Varíte, alebo si objednávate jedlo? Privítali by ste intenzívnejšiu a hlavne relevantnú komunikáciu značiek?

0 comments on “Varím, varíš, varíme: Ľudia sú doma, ale stále musia niečo jesť.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: