Retail

13 spôsobov ako zachrániť vašu reštauráciu. Časť tretia: Testujte a prekvapte

Využite reštauráciu na niečo iné.

Od piatka 11.12 vstúpili do platnosti nové reštrikcie týkajúce sa výhradne reštaurácii. Zatvorením terás a reštaurácii gastronómia dostala v poradí tretiu ranu. Možný je už len výdaj jedla so sebou. O to viac je teraz nutné testovať nové možnosti, ktoré reštaurácie majú.

V predošlých dvoch častiach sme sa venovali konceptom Cloud kuchyne alebo co-cookingu, ktoré umožňujú zdieľanie alebo prenájom jednej veľkej kuchyne pre viaceré reštaurácie. Ako aj digitalizácii reštaurácii, kedy prenesieme offline skúsenosti do sveta online, aby zákazník objednávajúci online zažil tú pravú skúsenosť, na ktorú je zvyknutý.

Dnes sa pozrieme na možnosti testovania a nového prístupu v gastronómii.

Testujte a prekvapte: ako využiť reštauráciu, keď je zavretá.

Dnešok je ten pravý čas na testovanie rôznych formátov a prístupov ako prekvapiť zákazníka. Áno, možno je smiešne hovoriť o tom v čase, keď chýbajú peniaze z tržieb. Ale ako inak chce reštaurácia nielenže prežiť, ale vyjsť z krízy ako víťaz. Všetci podnikatelia dokázali neuveriteľnú vec. Postavili sa na vlastné nohy a to vyžaduje guráž a odhodlanie. Preto niet pochýb, že guráž majú aj v súčasnosti. Možno im pandémia zobrala veľa energie a síl, ale prežiť neznamená len zostať na trhu po kríze, ale byť silnejším a vyťažiť z toho maximum.

Doručenie po vlastnej línii.

Doprava zdarma je tou najobľúbenejšou taktikou e-shopov na zvýšenie konverzie a predajov. Prečo je tomu ale tak? Prečo 5€ šetrenie za dopravu má za vplyv, že sme ochotní minúť desiatky, či stovky euro. Pocit výhry, ktorý zažívame pri získaní aj niečoho malého zadarmo, je dôvodom, prečo podliehame tomuto stimulu. Ak je pocit výhry navyše spojený so strachom zo straty pri obmedzenej platnosti, tak sa kruh uzavrie a zákazník je podvedome tlačený k rozhodnutiu. Preto aj dodanie jedla z reštaurácie zdarma, vie byť impulzom k nákupu.

Čašníci, barmani dokonca aj kuchári potrebujú prácu. A toto obdobie je o tom buď variť alebo nevariť. Dohodnúť sa s personálom na tom, že počas ťažkého obdobia budú robiť roznášku, by preto malo byť jasným krokom. Takto máte platených kuriérov, ktorí nesedia len v prázdnej reštaurácii, ale aktívne pomáhajú k tržbám. Nezabúdajme, že pri online objednávkach zákazníci vyžadujú určité štandardy.

Autor fotky: ROMAN ODINTSOV na Pexels

Predplatné jedla.

Bez jedla sa nikto nezaobíde. Otázne je, či si ho uvarím doma alebo zájdem do reštaurácie. Preto by pre reštauráciu malo byť najdôležitejšie zabezpečiť si dlhodobý odbyt jedla. Jednou formou je mesačné predplatné jedla. Či už balíček obedov na celý mesiac alebo zabezpečenie stravovania od raňajok až po večeru. Otvárajú sa tu veľké možnosti pre rôzne programy zamerané aj na personalizované potreby ako alergie alebo diéty.

Pre zákazníkov, ktorí si chcú sami variť doma, vie reštaurácia zabezpečiť inú formu Predplatného. Konkrétne vo forme pripravených balíčkov, kde nájdete všetko potrebné k príprave jedla od receptu až po všetky suroviny. Už netreba chodiť nakupovať do obchodu, reštaurácia vám zašle vo vami zvolenom programe všetko potrebné na vopred vybrané recepty. Toto sa dá elegantne spojiť s online školou varenia.

Posledná forma predplatného je zabezpečenie klasických nákupov. Za mesačný poplatok reštaurácia nakúpi potraviny a doručí až k dverám zákazníka. Počas pandémie vzniklo veľké množstvo firiem doručujúcich potraviny nakoľko Tesco nedokázalo pokryť všetok dopyt. Reštaurácia so svojimi dodávateľmi vie rovnako zabezpečiť donášku potravín, dokonca za ešte výhodnejšie veľkoobchodné ceny.

Vianočné a sviatočné varenie.

Luby’s stavil na zabezpečenie sviatočného vianočného jedla pre zákazníkov. Všetko v duchu hesla: “Vy oddychujte s rodinou a priateľmi a my za vás navaríme”. Jednoducho si 48 hodín dopredu rezervujete jedlo a v Luby’s vám ho uvaria. Buď si ho vyzdvihnete alebo vám ho doručia. Aj reštaurácia v našich podmienkach môže pripraviť sviatočné menu, či už vo forme finálnej “ready to eat” alebo vo verzii “dovar si doma”. Takto viete zabezpečiť vianočnú kapustnicu, kapra, lososa, prípadne hus, či pečenú kačku. Veď koláče torty a iné dezerty sa už aj u nás zvyknú objednávať namiesto sviatočného vypekania. Vianočné menu navarené na želanie alebo na výber z vopred pripraveného menu, môže reštaurácia zrealizovať jednoducho.

Online škola varenia

Každá reštaurácia má svojho kuchára, a má aj svoj personál. Má teda hlavnú hviezdu a aj filmový štáb.

Autor fotky: Gustavo Fring na Pexels

Pri Online varení dáte dopredu vedieť, čo budete v určitú hodinu variť naživo priamo z reštaurácie. Zverejníte všetky potrebné ingrediencie, recept a čas, kedy a na akej platforme prebehne varenie. Pridaná hodnota je, že reštaurácia môže zákazníkom dokonca zabezpečiť všetky potrebné ingrediencie. Takže celý balíček bude vyzerať tak, že od surovín až po odborné online vedenie zabezpečí reštaurácia. Zákazník si zapne Facebook alebo ICGTV a tam naživo bude komunikovať s kuchárom. Suroviny už má nakúpené alebo doručené a online varenie začína. Čašníci sa zmenia na filmový štáb pripravujúci balíčky surovín, barmani sa zmenia na kuriérov. Kuchári na celebrity.

Inou formou je drahšia verzia súkromných hodín varenia pre individuálnych zákazníkov alebo skupiny.

Pre všetkých sledujúcich pritom vie kuchár ponúknuť akcie na predvádzané jedlo zakúpené online, alebo akcie iného charakteru. Ide o to kapitalizovať akúkoľvek audienciu, ktorú dokážete pritiahnuť.

Food vloggeri v reštaurácii

Zatvorená reštaurácia je vhodný priestor aj pre Food blogerov a vlogerov. Pomôžu na promo samotnej reštaurácie a aj rôznych značiek. Je množstvo značiek, ktoré by privítali sponzoring niečoho podobného. Vloger bude mať zároveň priestor, kde variť. Značky naopak potrebujú obsah. A ten obsah je autentický o to viac, keď je z reálnej reštaurácie. Vytváranie obsahu pre iné značky ako Tescoma, Delimano, Berghoff, Vitana alebo Podravka môže byť zaujímavý zdroj príjmov pre vlogera, ale aj pre reštauráciu. Vlogerom môže byť aj lokálny kuchár z reštaurácie. Reštaurácia má vybavenie, má priestor a má aj personál, ktorý to zvládne po technickej stránke.

Autor fotky: cottonbro na Pexels

Hygiena ako priorita

Bez ohľadu na Lockdown je nutné ukázať zákazníkom, že hygiena je v reštaurácii na prvom mieste. Samozrejmosťou by mali byť Čističky vzduchu, UV-C žiarovky v kuchyni a v reštaurácii, ktoré dezinfikujú počas večera, nastavené vysoké hygienické štandardy, o ktorých bude možné jasne informovať zákazníkov. Rovnako UV-C čističky sú spôsobom ako dať zákazníkom možnosť cítiť sa bezpečne. Hero Certified Burgers napríklad uviedli UV-C sanitačný prístroj vo svojich reštauráciách. Ruky sú umyté, ale telefón, s ktorým sa celý čas zákazník hrá, je špinavý. No a dezinfekcia samotného telefónu je nutnou súčasťou. Pre mňa je však divné, že si pýtajú 1 $ za 20 sekundovú dezinfekciu pomocou tohto prístroja. Namiesto toho, to mohlo byť zadarmo ako pridaná hodnota pre návštevníkov, čím by dotvorili dojem zo 100% hygieny.

Každý detail, každý krok navyše je len plusom k dovŕšeniu hygienických štandardov. Tieto treba jasne prezentovať aj na svojich stránkach, prípadne pripojiť spolu s doručeným jedlom.

SMART zjednodušenie objednávania a platby. Redukcia touchpointov.

Zjednodušiť objednanie, vyzdvihnutie alebo nákup jedla v reštaurácii je rovnako veľkým plusom. Epos prišiel s niečím ako platba cez QR kód, ale nie je potrebné sťahovať žiadnu aplikáciu, skrátka si načítate ponuku a rovno ju uhradíte. Jedná sa o službu Epos Now Order & Pay, je to skvelé na vyzdvihnutie jedla. Prídete, či už na vyzdvihnutie osobne alebo autom, naskenujete si jedlo a rovno sa vám to donesie. Tu sa otvára priestor na “bez obslužné reštaurácie”. Stačí na stole jedálny lístok s QR kódmi a po naskenovaní sa jedlo nielenže objedná, ale rovno aj zaplatí a zákazník už len počká na zabalené jedlo a hotovo.

Bez ohľadu na možnosti a nemožnosti, je určite dôležitá podpora všetkých lokálnych reštaurácii. Tak určite nezabudnime objednávať jedlo, aby sme mohli po skončení tejto neľahkej situácie opäť navštevovať naše obľúbené miesta, kde sme trávili čas s priateľmi a rodinou.

Držíme vám palce.

0 comments on “13 spôsobov ako zachrániť vašu reštauráciu. Časť tretia: Testujte a prekvapte

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: