Retail

PLAYMOBIL vo FILME vs. LEGO PRÍBEH.

LEGO využíva kinofilm na propagáciu svojich stavebníc už roky. Playmobil vytvoril prvý film, aby podporil predaj svojich stavebníc. Kinofilm je len reklama na podporu skutočného cieľa - predaja stavebnice. Kinofilm LEGO alebo Playmobil je jediná reklama s dvojitým ziskom.

  • LEGO využíva kinofilm na propagáciu svojich stavebníc už roky.
  • Playmobil vytvoril prvý film, aby podporil predaj svojich stavebníc.
  • Kinofilm je len reklama na podporu skutočného cieľa – predaja stavebnice.
  • Kinofilm LEGO alebo Playmobil je jediná reklama s dvojitým ziskom.

Playmobil

Urobil som si mikroprieskum u potencionálnych zákazníkov LEGO a Playmobil a zistil som, že mamičky a babičky nie celkom poznajú značku Playmobil. Toto sa však Playmobil rozhodol zmeniť. Vznikol PLAYMOBIL vo FILME a podľa vzoru LEGO sa stavebnica dostáva do povedomia verejnosti cez Kinosály.

V LEGO pochopili, že krátke videjká umožnia predať neživé, nepohyblivé figúrky a stavebnice lepšie. Preto začali takmer každú novú stavebnicu propagovať najskôr cez sériu krátkych animovaných rozprávok. Okrem krátkometrážnych animáčov podporuje LEGO svoje stavebnice hlavne filmami.

Playmobil začal s podobnou stratégiou ako LEGO a svoje nové série stavebníc začal propagovať v nedávnej minulosti krátkometrážnymi filmami.

Propagácia SPACE série

Niektoré série stavebníc získali väčšiu priazeň autorov a videjká mali charakter seriálu, prípadne presiahli 20 minutovú hranicu ako Space alebo Crystal Palace.

Propagácia Crystal Palace série

Práve Animáč, či už od LEGA alebo Playmobilu stimuluje fantáziu a tým sa možnosti hrania so stavebnicou rozširujú. Kanálom pre propagáciu týchto krátkych videí od Playmobilu je však primárne domovská stránka alebo Youtube. Chýbal tomu rozmer, ktorý by mal celosvetový a celospoločenský dosah. A preto sa tu otvárala nová možnosť – Film.

Prichádza film

Film umožňuje celosvetový dopad. Nie je lepšia reklama, ako film v kine. V mnohých prípadoch po filmovom trháku vzniká akčná figúrka, hračka a rôzne značkové doplnky ako sekundárny produkt. Lenže nakoniec tento sekundárny produkt – Stavebnica- je pri LEGO príbehu alebo Playmobil filme primárnym cieľom. Film je len akási reklama pre stavebnicu. Drahá a nákladná reklama, ktorá okrem zárobku z predaja hračiek, vie zarobiť sama na seba. Popravde, žiadna iná reklama nedokáže na seba zarobiť a ešte aj vytvoriť sekundárny zisk. Dáte reklamu do Telky, zaplatíte za ňu, ale ona nikdy nezarobí tým, že si ľudia budú kupovať lístky, aby ju videli. Reklama v TV alebo kdekoľvek inde zarobí iba cez predaj toho, čo propaguje.


Cieľový produkt – Stavebnica

Takto vznikne celá séria nových stavebníc spojených s PLAYMOBIL MOVIE. Produkt, ktorý má za sebou kinofilm je známy, populárny a deti to budú chcieť. Týmto štýlom LEGO uvádza všetky svoje stavebnice. Veľké kampane sa týkajú primárne filmových sérií stavebnice. Cieľom kinofilmu je urobiť dopyt po stavebnici a propagovať značku.


Načasovanie je skvelé

Načasovanie premiéry filmu Playmobil je skvelé. Film sa bude hrať minimálne do polovice októbra a to už bude prichádzať do obchodov vianočná atmosféra. A stavebnice, ktoré sú v čerstvej pamäti zaplnia police hračkárstiev, aby odtiaľ poputovali pod vianočné stromčeky.


Tohtoročná vianočná sezóna môže byť pre Playmobil najlepšia v histórii. Film mimo USA zatiaľ zarobil k 28.8.2019 už 5 760 000 dolárov. Náklady na film sa odhadujú na 75 miliónov, čo v podstate nie je veľa, keďže Lego Movie 2 malo rozpočet 99 miliónov a zisk 191 miliónov. Len pre porovnanie Toy Story 3 malo rozpočet 200 miliónov. Pri 75 miliónoch je veľmi pravdepodobná návratnosť investície. Playmobil sekcia hračiek zarobila v roku 2018 – 686 miliónov eur, takže tento rok môže byť historickým míľnikom aj práve vďaka Playmobil vo filme. Môžeme teda očakávať v budúcom roku ďalšie pokračovanie? Okrem tržieb z filmu však prioritná tržba príde práve z predaja primárneho produktu – Stavebníc.

Playmobil teda naskočil na veľmi dobrú vlnu. LEGO má ale navrch desiatky kinofilmov v porovnaní s Playmobilom a ten má čo dobiehať. Lego začalo so svojím prvým LEGO Filmom v roku 2010 s názvom: LEGO: Clutch Powers zasahuje. V roku 2013 Lego: Batman a v roku 2014 kultový LEGO Príbeh. Možno práve tento bol inšpiráciou aj pre Playmobil. Názov tomu nasvedčuje: LEGO MOVIE vs. PLAYMOBIL MOVIE.

company.playmobil.com

Fun Store

Kde je ešte priestor na dobiehanie LEGO je kamenná predajňa. Playmobil nemá tak široké zastúpenie svojich Fun Store obchodov. Ale môžem Vám povedať, že koncept obchodu zvládli na jednotku. Najbližší Fun store od Playmobil je vo Viedni v Shopping Center Süd, kde vás hneď pri vstupe očarí obrovské portfólio produktov a stavebníc. Áno nie je to LEGO, ale myslím si, že čas Playmobil ešte len nadíde.

presse.ses-european.com

Čo preferujete viac? LEGO alebo Playmobil? Poznáte Playmobil stavebnice?

2 comments on “PLAYMOBIL vo FILME vs. LEGO PRÍBEH.

  1. Dodal by som ze Lego sa propaguje dlhodobejsie – cca poslednych 20 rokov cez hry na konzoly a PC…

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: