Marketing

Revolúcia v gastronómii? Boj o zákazníka.

Reštaurácie, fast foody alebo je tu alternatíva?

Nachádzame sa v dobe zvyšovania miezd a životnej úrovne. V tejto fáze spoločnosti, dochádza k jednému zaujímavému javu. Ak majú ľudia pokryté všetky základné potreby, doprajú si niečo navyše. Začnú sa pozerať na to, čo jedia, začnú sa zdravo stravovať a začnú meniť celý životný štýl. Ale POZOR, stále majú málo času. Peniaze ešte nikdy nikomu nekúpili tú najdrahšiu komoditu, a tou je čas. Preto množstvo ľudí stále vyhľadáva rýchle občerstvenie, ale samozrejme aj reštaurácie poskytujúce kulinársky alebo spoločenský zážitok. Jedna otázka však bude spoločná, čo si dať? Zdravé stravovanie bude nútiť stravníkov čoraz viac pozerať sa aj na nutričné zloženie a kalorickú záťaž. Keto jedlá a jedlá so zníženým obsahom sacharidov sa stávajú čoraz viac vyhľadávanejšími.

Klasické jedlá s prílohou alebo s množstvom skrytých sacharidov sú bežné a je ich väčšina. Je vlastne nemožné v akejkoľvek reštaurácii zistiť obsah toho, čo jeme. Prečo? Lebo keby sme vedeli, koľko je tam kalórii a aká je skutočná nutričná hodnota, tak si to pravdepodobne neobjednáme. Reštaurácia alebo rýchle občerstvenie, ktoré ako prvé začne s deklaráciou toho akú má, ktoré jedlo kalorickú hodnotu alebo bude ponúkať keto jedlá, vyhrá.

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

McDonald na svojich stránkach udáva prehľadnú energetickú tabuľku. Bežne túto informáciu v ich reštauráciách nenájdete, ale pokiaľ by mali záujem nemuseli by tieto informácie skrývať. Chutné a vynikajúce jedlo s vynechaním zbytočných prísad, ktoré z neho robia zbytočne kalorickú pochúťku, je možné uvariť rýchlo a lacno. Nie je na tom nič zložité.

Napríklad Cheesburger v McDonalde obsahuje 302 kcal, čo je 1/7 dennej dávky jedla. Vo chvíli keď ich zjete 3, je to takmer polovica dennej odporúčanej dávky. Problém je, že jeden cheesburger nezasýti asi nikoho. No existuje veľké množstvo jedál, ktoré majú rovnakú kalorickú záťaž a zasýtia Vás na oveľa dlhšiu dobu. Žiaľ, nevieme ktoré.

Cheesburger kalorická tabuľka. Zdroj: mcdonalds.com

Obľúbený Double big tasty bacon má už 50% z celodennej odporúčanej dávky kalórii – 1022 kcal.

Double big tasty bacon kalorická tabuľka. Zdroj: mcdonalds.com

Poďme sa pozrieť do Indie, ako by to mohlo vyzerať. Keto Kitchen v Bengalúre je reštaurácia fastfoodového charakteru, kde v jedálnom lístku nájdete nutričné vyjadrenie každého jedla. Nič komplikované a viete si vybrať to, čo je a čo nie je vhodné. Tí zákazníci, ktorí nič neriešia a zjedia čokoľvek, nebudú ničím trpieť. Skrátka prehliadnu kalorické zloženie tak, ako na čomkoľvek inom.

V jedálnom lístku prehľadne vidíte, koľko má ktoré jedlo kalórií, obsah sacharidov, proteínov aj tukov.

Jedálny lístok Keto Kitchen v Bengalúre. zdroj: zomato.com

V súčastnosti je veľké množstvo firiem, ktoré sa zaoberajú keto jedlami a donáškou hotových jedál so zníženým obsahom sacharidov. Ukazujú potenciál toho, čo môžu robiť reštaurácie a fast foody inak. Norbi, Výživovo, Zdravestravovanie, Zdravejedlo, Easydiet, Prodietix. Tieto firmy sú len kúsok od toho, aby si vytvorili sieť reštaurácii a stali sa priekopníkmi v tomto novom trende. Ale na to, aby sme skočili od donášky hotových jedál k dobre fungujúcej prevádzke je kus práce, času a testovania.

Preto majú obrovskú výhodu zabehnuté koncepty. Týmito konceptami sú existujúce reštaurácie. Takže tu máme startupy – ktoré si vytvárajú silnú zákaznícku základňu, komunikujú so zákazníkmi, ale nie sú prítomné offline v podobe reštaurácie. Na druhej strane tu máme klasické reštaurácie a rýchle občerstvenie, ktoré nekomunikujú tak so zákazníkmi online a nemajú tak početnú oddanú zákaznícku základňu.

Siete s rýchlym občerstvením a reštaurácie majú však už existujúcu klientelu, zázemie a skúsenosti. Jediné, čo je potrebné zakomponovať, sú napríklad kalorické tabuľky, selekcia jedál na základe nových kategórii a pridať jedlá so zníženým obsahom sacharidov.

Fotka od (Joenomias) Menno de Jong z Pixabay

Nevravím, že všetci majú šialene sledovať kalorickú záťaž alebo sa stravovať iba do úrovne 2 000 kcal na deň. Je ale priveľmi jednoduché ísť skratkou v stravovaní. Tá skratka je vždy lákavá, no vo väčšine prípadov nie je tou najlepšou voľbou.

Reštaurácie sú samozrejme o gastronomickom zážitku a vychutnaní si jedla všetkými zmyslami. Jedlo musíme vedieť oceniť po vizuálnej, čuchovej aj chuťovej stránke. Všetky tieto kritériá, je však možné splniť, bez ohľadu na to, či bude jedlo definované jeho kalorickým zložením.

Delenie v jedálnom lístku na jedlá z hydiny, hovädzieho mäsa, dezerty a polievky by bolo zachované, doplnili by sa iba ku každému z jedál výživové údaje. Prípadne by bolo možné rozdeliť jedlá podľa kalorického zloženia. Ak teda bude mať zákazník chuť na niečo výdatné, jednoducho si nalistuje danú kategóriu jedál. Ak bude mať naopak záujem o jedlo s nízkym kalorickým príjmom, tak si vyberie z kategórie jedál do 300 kcal.

Fotka od Jonny Lindner z Pixabay

Myslím si, že ak by sme videli pri jedle tieto čísla, jednak by sme boli viac edukovaný o tom, čo obsahuje naše jedlo, ale hlavne by sme si dali pozor na to, čo jeme a koľko toho zjeme. Nezabudnime na fakt, že všetko jedlo sa dá podávať tak, aby bolo chutné.

Tak kto vyhrá? Reštauráciam a rýchlym občerstveniam stačí urobiť pár zmien. Ale niekedy aj to málo je ťažké urobiť, zatiaľ čo malý hráč s veľkým odhodlaním zmeniť status quo, vie urobiť veľa. A tým prekoná konkurenciu, lebo vytvorí niečo nové.

Ktoré jedlá vám najviac chutia? Sledujete si nutričné hodnoty? Privítali by ste v gastronómii podobnú zmenu?

0 comments on “Revolúcia v gastronómii? Boj o zákazníka.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: