Marketing Retail

5 dôvodov prečo začať robiť TRUNK SHOW vo vašom obchode.

Dajte zákazníkom dôvod vás navštívíť.

Ste značka, ktorá môže hostiť prehliadku svojich produktov v kamennom obchode? Tak nečakajte a začnite robiť Trunk show. Ak nemáte obchod nevadí, existuje aj virtuálny variant pre Trunk show.

Čo je to Trunk show?

Jedná sa o event alebo prehliadku zameranú na predstavenie produktov verejnosti alebo vybranému spektru zákazníkov. Spojenie “trunk show” je odvodené od slova kufor (po anglicky trunk), nakoľko na tieto eventy býva tovar transportovaný v kufroch.

Image by Peter H from Pixabay

Bežne je show založená na vizuálnom predstavení tovaru a prípadnej kúpe, pričom častokrát dochádza k predaju tovaru bez skladových zásob, a teda tovar bude doručený po skončení show. Vhodné je mať prítomného aj zástupcu danej značky, aby ju predstavil osobne. Všetci zúčastnení radi uvidia zástupcu svojej obľúbenej značky, prípadne dizajnéra šiat alebo umelca.

Funguje to tak, že zavoláte svojich zákazníkov do priestorov vašej predajne, na špeciálnu prehliadku. Táto prehliadka umožní zákazníkom vidieť medzi prvými napríklad novinky od vašej značky. Na trunk show je dobré to, že aj vaši zákazníci môžu organizovať párty alebo eventy u vás na predajni. Takto umožníte vybranej skupine využiť vaše priestory a zároveň tým získate audienciu, ktorá prišla práve na prehliadku vašich produktov.

Image by 明辉 李 from Pixabay

Svadobné salóny majú veľmi dobre zvládnutú organizáciu Trunk show. Nakoľko toto je podstata svadobných salónov, tam sa dá krásne zorganizovať prehliadka šiat pre nevestu a jej družičky. Ale niečo podobné sa dá zreplikovať kdekoľvek.

#1 Trunk show na predstavenie nových produktov.

Uvedenie produktov, kolekcií alebo noviniek pre určité vybrané publikum, ešte predtým, než budú verejne dostupné. Z tohto sa môže stať super spôsob ako komunikovať s tou najlojálnejšou zákazníckou základňou. Určite si každý zákazník, ktorý má v obľube určitú značku bude považovať, ak bude pozvaný na VIP predstavenie novinky. Veď predpremiéra filmu je iba premiéra s predponou “pred”, a pritom ľudia aj tak bojujú o to, aby sa na nej zúčastnili. Nie je nič nezvyčajné, keď požiadate vašich zákazníkov, aby moderovali Trunks show. Bude to ich akcia, s ich známymi vo vašich priestoroch, kde budú oni (práve tí najlojálnejší zákazníci) prezentovať vaše produkty.

#2 Trunk show ako multi-brand spolupráca.

Novou formou ako využiť Trunk show je kooperácia viacerých značiek v jednu show. Ak sa dohodnú viaceré značky, že pôjdu na Trunk show, tak si stačí nájsť priestor a urobiť tak predstavenie svojich produktov. Ak teda nie je priestor na vlastnú predajňu, je to skvelý nástroj ako zviditeľniť svoje značky. Častokrát je toto využívané hlavne na otestovanie produktov pred ich zalistovaním k veľkým partnerom. Multi-brand spolupráca ušetrí náklady na organizáciu, nakoľko sa rozdelia medzi všetkých zúčastnených.

#3 Trunk show ako PopUp.

Popri PopUp a store-in-store konceptoch je možné zrealizovať aj Trunk show vo forme niekoľkodňového Pop Up. Presne takto to robia v Stella & Dot, pričom v Nordstorm zrealizovali 2 dňovú prehliadku novej kolekcie. Trunk show môže fungovať ako vstupná forma do offline retailu pomocou PopUp obchodu založenom na evente na pár dní. Nákupné centrum alebo partner, u ktorého bude Trunk show prebiehať, týmto získa dodatočnú návštevnosť a zaujímavý program pre svojich návštevníkov, preto bude určite rád za túto aktivitu.

Image by sinitsa from Pixabay

#4 Virtuálna Trunk show.

Ďalšia forma je virtuálna trunk show, kedy ambasádor danej značky realizuje rôzne online projekcie. Značka si takto vytvorí viacero ambasádorov, ktorí budú realizovať virtuálne trunk show. Nakoľko internet nepozná hranice, tak sa značka stáva zároveň oveľa viac dostupnejšia širokému publiku. Módna značka Senslis a značka so šperkami Stella & Dot využívajú aktívne práve tento biznis model. Spolupráca môže byť aj na úrovni offline, kedy ambasádor u seba zorganizuje stretnutia a na nich ponúka produkty a inšpiruje svojich blízkych. Na tento účel sa často používa Blog, YouTube, alebo Facebook Trunk show,

#5 Trunk Show ako E-shop.

Ešte lepšia alternatíva je vybudovať na Trunk show celú stránku e-shopu. Množstvo dizajnérov alebo návrhárov má svoje diela, no sú roztrúsení po celom webe. A teda stránka zameraná na virutálne Trunk show je na toto skvelé riešenie. Načo mať ambasádorov na jednotlivé značky, keď jedna stránka môže byť ambasádorom pre viaceré značky? To podstatné je: limitovaný počet kusov, a limitovaný čas. Ide o to, aby jeden dizajnér dal svoje diela k dispozícii na danú stránku na obmedzený čas. Takto pomocou viacerých dizajnérov vytvoríte celú stránku založenú na virtuálnych Trunk show. Takto to robí napríklad Modaoperandi. Pre zákazníka je stránka zaujímavá, lebo sa dostane k niečomu, čo je špecifické a jedinečné. A stránka, sa takto môže profilovať ako forma Marketplace pre limitovanú dizajnérsku módu alebo čokoľvek iné, čo by podporovala.

Image by Free-Photos from Pixabay

Počas Trunk show je dôležité venovať sa všetkým zákazníkom a v čo najväčšej miere zbierať údaje vo forme emailov a telefónnych čísiel. Pretože Trunk show nesmie byť jedno rázová akcia. Okrem promovania produktov a prípadného predaja, je to začiatok budúceho vzťahu so zákazníkmi. Tým, ktorí sa zúčastnili treba poďakovať, a nastaviť follow-up aktivity. Samozrejmosťou musí byť odlišný prístup k zákazníkom, ktorí iba navštívili a nekúpili a medzi tými, ktorí reálne nakúpili. Tu treba zvoliť klasický prístup pre segmentáciu databázy.

Trunk show má výhody pre značku, pre zákazníka a aj pre nákupné centrum alebo partnera, u ktorého realizujeme prípadnú show. Jedná sa o skvelý spôsob komunikovania so zákazníkom a na Slovensku jeho potenciál nie je úplne využitý. V tom je ale výhoda, zákazníci nie sú touto formou presýtení, a teda je čas to využiť.

Využívate niečo podobné? viete si predstaviť využiť Trunk show v akejkoľvek podobe?

0 comments on “5 dôvodov prečo začať robiť TRUNK SHOW vo vašom obchode.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: