Marketing

Lidl Plus: Lidl spúšta vernostný program po svojom, všetko v jednej apke.

Karta, kupóny, žreby aj leták.

Lidl už minulý rok avizoval spustenie digitálnej vernostnej karty a začiatkom nového roka to aj zrealizoval. Vernostná karta spolu s celým systémom odmeňovania zákazníkov bude digitalizovaná a v jednej aplikácii. Všetko začne 7.1.2020. Lidl po e-shope a chatbote na Facebooku uzatvára takto digitalizáciu svojho donedávna čisto offline modelu.

Lidl Plus vernostný program

Na rozdiel od konkurenčných vernostných kariet zintegrovali všetko pod jednu aplikáciu, ktorá je k dispozícii pre operačné systémy iOs aj Android.

Nová aplikácia Lidl Plus môže integrovať všetko v jednom, lebo nastal správny čas. Billa, Tesco a iní hráči začali s vernostnými programami už pred rokmi, takže pre nich bolo v minulosti logickejšie spúšťať všetko postupne a jednu časť po druhej, častokrát vo viacerých aplikáciách. Lidl vtedy nielenže nemal vernostný program, ale ani e-shop, prípadne online letáky. Bolo to obdobie, keď smartfóny netvorili do takej miery neoddeliteľnú časť našich životov ako je to dnes. Preto všetko v jednej aplikácii a digitalizovaná vernostná karta je od Lidla aktuálny a logický krok.

Všetko digitálne má samozrejme jedno veľké mínus. Tým je staršia populácia, ktorá nemá prístup k digitálnym novinkám a často nemajú smartfóny. Tento nedostatok však rok s rokom stráca na význame. Na druhú stranu, pre Lidl je to oveľa efektívnejšie. Má integrované celé 360 stupňové správanie zákazníka. Dokáže získať informácie o nákupnom správaní do online sveta, ktoré bolo donedávna anonymné a offline. V online svete sa s dátami už dá pracovať a tvoriť personalizované ponuky a to je v dohľadnej budúcnosti kľúčový faktor pri komunikácii so zákazníkmi.

O čom je Lidl Plus.

1. Digitálna vernostná karta. Túto virtuálnu kartu dá zákazník načítať pri pokladni, pričom si bude môcť uplatniť všetky platné zľavy a kupóny. Trochu mi tu chýba nákupný zoznam, kde by som si navolil, čo si chcem nakúpiť a postupne by som si vyklikával, čo už mám v košíku. Tzv. “debilníček” používa aj v Lidli stále veľké množstvo zákazníkov.

Lidl Plus digitálna vernostná karta

Aplikácia umožňuje aj sumár uskutočnených nákupov, takže budete mať prehľad o svojej nákupnej histórii. Lidl zároveň získa prístup k zákazníckemu nákupnému správaniu. Geografické (oblasť, región, konkrétny obchod) aj demografické (vek, pohlavie) údaje o nákupoch, ktoré v sebe skrývajú obrovský potenciál. Uvidíme ako ich Lidl využije.

Lidl bude vedieť:

  • kto a kam konkrétne chodí na nákup
  • demografické zloženie zákazníkov
  • segmentovať oblasti/ konkrétne obchody podľa pohlavia a veku zákazníkov (tu možno očakávať trochu skreslené údaje práve kvôli starším ľudom z dôvodu nevhodných telefónov)
  • optimalizovať skladové hospodárstvo
  • prispôsobovať logistiku a selekciu podľa demografie.
Lidl Plus sumár posledného nákupu.

2. Zľavové kupóny. Tie by mali podľa predpokladu odzrkadľovať predošlé nákupné správanie. Pevne verím, že Lidl už bude vedieť zapracovať hyper-personalizáciu a nebude to len na úrovni Tesco kupónov, ktoré dostávam do schránky.

Lidl Plus aktivované zľavové kupóny.

3. Stierateľný žreb. Bude k dispozícii až po spustení a získate ho po každom nákupe. Je to pekný príklad gamifikácie zákazníka. Lotéria a žreby sú všeobecne obľúbenou formou “gemblérstva”.

Lidl Plus žreb ako odmena za každý nákup.

4. Online letáky. V aplikácii nájdete leták na aktuálny aj budúci týždeň. Týmto však predošlá aplikácia “Lidl: Ponuky a Leták” stráca význam.

Lidl Plus Online letáky

5. Vyhľadávač predajní. Pri vytváraní účtu si zvolíte najskôr preferovanú predajňu, pričom aplikácia myslí aj na to, aby ste našli najbližšiu predajňu, ak ste napríklad v inom meste, kde to nepoznáte. Funkcia vyhľadávača predajní vám umožní navigovanie až do najbližšej predajne.

Digitalizácia a spojenie všetkých výhod pod jednu aplikáciu má teda množstvo výhod. Okrem vyššie uvedených, ušetrí na tlačených kupónoch alebo žreboch. Všetko speje k tomu, aby Lidl leták už bol v čo najväčšej miere iba Online.

Uvidíme ako veľmi dokážu prepojiť všetky dáta zo všetkých zdrojov, nakoľko som registrovaný pod rovnakým emailom na e-shope aj v aplikácii. Teraz budú vedieť o mojom nákupnom správaní všetko. Či bude prepojené moje offline chovanie s tým, čo mi bude chodiť cez chatbota a cez prípadné newslettre na E-shope ukáže čas.

Budete využívať Lidl vernostnú kartu? Čo hovoríte na možnosť výlučne digitálnej karty? Je niečo čo vám v aplikácii chýba?

0 comments on “Lidl Plus: Lidl spúšta vernostný program po svojom, všetko v jednej apke.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: