Marketing

Koniec mäsa ako ho poznáme? Zákazník chce nemäso.

Mäso vs. rastlinné mäso

Za posledný mesiac sa začali objavovať na pultoch Lidla a Kauflandu alternatívy ku klasickému mäsu v podobe NE-mäsových výrobkov založených na rastlinnom mäse.

Odkiaľ však ide tento trend?

Všetko odštartovali v Beyond Meat a Impossible Foods v USA. Amerika sa trasie za bio mäsom. Nejedná sa však o Bio mäso zo zvierat pasúcich sa na farme, ale o novinku od Beyond Meat alebo Impossible Foods vyrobenú z rastlín. Mäso sa skladá hlavne zo strukovín, tofu a pšeničného proteínu. Štruktúru zabezpečuje metylcelulóza, ktorá dáva hamburgeru pevnosť a šťavnatosť. Kaloricky je na tom bezmäsitá verzia rovnako ako klasické mäso.

Novú formu NE-mäsa nájdeme v USA už vo vyše 15 000 reštauráciách, rýchlych občerstveniach, univerzitách a hoteloch. Medzi najznámejšie patrí Del Taco, Subway, KFC, McDonalds a Burger King.

Najdôležitejšie je, že nové rastlinné mäso obsahuje to kľúčové, čo bežné rastlinné alternatívy doteraz neobsahovali – Proteín. Na 100g rastlinného mäsa pripadá približne 20g proteínu, čo je porovnateľné s klasickou verziou.

Dva kľúče k úspechu: udržateľnosť a mäsožrúti.

Misiou týchto značiek je: Zabezpečenie udržateľnosti tak, že bude potrebných menej zvierat na nakŕmenie rovnakého počtu obyvateľstva, pri zachovaní rovnakej nutričnej hodnoty a s jednoduchou dostupnosťou.

Za úspechom v USA stojí okrem misie a príbehu značiek aj Generácia Z a Y so svojou zvýšenou preferenciou BIO, EKO a zameraním na spoločenskú zodpovednosť. Klasický mäsový priemysel je chápaný ako jeden z hlavných vplyvom na klimatické zmeny. Či už spásanie, odlesňovanie alebo negatívny vplyv na ozónovú vrstvu. Jedna krava totiž uvoľní počas dňa do ovzdušia až 500 litrov metánu. Takto všetok dobytok vplýva negatívnejšie na tvorbu skleníkových plynov, než všetky autá dokopy.

Ďalším faktorom úspechu je zameranie sa na mäsožrútov namiesto vegánov a vegetariánov, ako to skúšali všetky alternatívy v minulosti. Starý štýl prezentovania rastlinného mäsa ako lepšej a zdravšej alternatívy k mäsu, je prežitok. Značky ako Beyond Meat a Impossible Meat sa sústredili na mainstream ako sú mäsožrúti a nie malé skupiny vegánov a vegetariánov.

Alternatívy na Slovensku.

Na Slovensku však ešte tento trend nedorazil a fast foody a reštaurácie nemajú v ponuke tieto alternatívy. Zatiaľ máme u nás dvoch pionierov v supermarketoch Lidl a Kaufland a jedného vo fastfoode Burger King. Pričom, máme zastúpené obe najznámejšie značky z USA v podobe Beyond meat aj Impossible meat.

Lidl už našiel svoju vlastnú alternatívu, vo forme Next Level Meat. Ide klasicky cestou vlastnej značky, ako je to u tohto diskontného reťazca známe. Cena 2,99€ je zatiaľ najnižšia spomedzi všetkých.

Zdroj: Lidl.sk

Kaufland sa pred nedávnom pridal s ponukou od Beyond Meat. Cena 6,69€ prináša tento trend z USA rovno do našich burgerov.

Zdroj: kaufland.sk

Rebel Impossible Whopper od Burger King v spolupráci s Impossible Meat prináša aj druhú alternatívu z USA ku nám na Slovensko.


Reakcie na Rebel Whopper of Burger King sú celkom pozitívne.

Reakcie na Rebel Burger na Facebook stránke Burger King.

Test: Mäso vs. NE-mäso.

Nefandím veľmi Burger Kingu, ale skúsil som súčasne oba Whopper Burgre. Štruktúra mäsa v klasickej verzii bola na prvý pohľad jasne rozoznateľná. Pri rastlinnej alternatíve to bolo skôr ako jesť sekanú, ktorá je zvonka veľmi zatiahnutá, no bez výraznej mäsovej štruktúry. Obe verzie mali spoločnú dymovú chuť ako z grilu, ale inak to bolo asi všetko. Rastlinná alternatíva mi vôbec nepripomínala chuť hovädziny. Chýba tam jednoducho chuť po hovädzom tuku, a naopak výrazná bola chuť rastlinných prísad ako sója a fazuľa. Pri tom, ako som ich jedol súčasne mi napadla ale verzia, kde by bol mix 50% hovädziny a 50% rastlinných prísad. Záver: Konzistencia a chuť je úplne iná než klasické mäso.


Mäso podľa rakúskeho inštitútu Oko test nedopadlo nijak zvlášť dobre. Z 18 testovaných obišli zo značkou “dobre” iba 4 testované mäsá. Pričom Beyond meat obstál len so známkou “dostačujúco”. Testovaná bola vizuálna stránka, vôňa, chuť a štruktúra mäsa.

Uspeje NE-mäso na Slovensku?

Vegánske alternatívy sú po celom svete a aj na Slovensku už roky. Vegánske mäso tu bolo dávno pred novou rastlinnou alternatívou. Ale úspech je možné zreplikovať iba v prípade, že lobistické skupiny a značky dokážu vyčleniť tento nový trend spomedzi doteraz známych alternatív, ktoré zlyhali.

Ak vytvoria nový produkt ako novú formu jedla a marketing založia na udržateľnosti, pričom celku dajú príbeh, je možné, že tento produkt na Slovensku uspeje. Na to je však ešte nutné dohodnúť sa so sieťami rýchleho občerstvenia a reštauráciami, aby mohlo dôjsť k rýchlemu preniknutiu na trh a do povedomia spotrebiteľov.

Mäso z Burger Kingu, Lidla alebo Kauflandu zatiaľ tento príbeh nerozpráva, chýba osveta a marketing. Takže jedna vec je mať produkt v portfóliu, no druhá vec je rozbiť jackpot s tým, keď ako prvý začnete rozprávať správny príbeh.

Vegáni túto alternatívu budú milovať a mäsožrúti (ktorých je väčšina) to vyskúšajú až v 34% práve zo zvedavosti. Máme tu zvedavosť, ktorá nám dodá 34% zákazníkov. Ale následne je potrebné s nimi pracovať. Je dôležité rozbehnúť následnú komunikáciu a hlavne definovať zákazníkov, ktorí patria do skupiny 34%. Jedná sa o niekoho, kto je zvedavý a zaujíma ho udržateľnosť, aby naša planéta prežila. Tak to robia v USA a zafungovalo to skvelo.

Vyskúšali ste už novú alternatívu k mäsu? Ak áno, čo na ňu hovoríte? Myslíte si, že má šancu aby sa rozšírila na Slovensku?

1 comment on “Koniec mäsa ako ho poznáme? Zákazník chce nemäso.

  1. Pingback: Mäso zo skúmavky. Vypestované mäso ako cesta k udržateľnosti? – About sale

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: