Marketing

Mäso zo skúmavky. Vypestované mäso ako cesta k udržateľnosti?

Mäso vypestované zo živočíšnych buniek.

Prednedávnom som písal o rastlinnom mäse, ktoré začína mať veľkú obľubu hlavne v USA. Beyond Meat alebo Impossible Meat začali revolúciu v tomto segmente. Rastlinné mäso v mojom príspevku na Facebooku spôsobilo horlivé reakcie.

Z 58 reakcií bolo 18 pozitívnych a 32 negatívnych. Podľa tejto menšej vzorky, nie je Slovensko celkom pripravené na túto “bezmäsitú” rastlinnú alternatívu mäsa. Reakcie v komentároch tomu rovnako nasvedčujú.

Vypestované mäso Memphis Meat

Nedávno som postrehol ako Richard Branson, majiteľ Virgin airlines a Space X, píše na blogu Virgin o tom, ako investuje do startupu Memphis meats. Tak som si pozrel, čo to je.

Okrem rastlinného mäsa tu vzniká nový trend – vypestované mäso, ktoré sa produkuje zo skúmavky. Nie je potrebný chov, nie je potrebné kŕmenie, ani zabíjanie zvierat. Mäso je síce zo skúmavky, ale je to klasická svalovina, ktorú bežne jeme. Aspoň to autori tvrdia.

Rastlinná verzia nemäsa založená prevažne na strukovinách ako Beyond meat alebo Impossible meat, sa snaží napodobniť chuť a štruktúru mäsa, ale startup Memphis meat vyrába reálne živočíšne mäso.

Jedná sa o revolučný prístup v mäsovom priemysle. Transformácia klasického chovu bude nutná z etických aj z ekologických dôvodov, nakoľko pre súčasnú populáciu treba niekoľkonásobne viac zdrojov potravy, než pre populáciu spred 20 rokov. A o 20 rokov to bude ešte viac. Preto vyvstáva otázka udržateľnosti potravinových zdrojov.

Ako to funguje?

Memphis Meat najskôr získa svalové bunky zo živých zvierat, ktoré následne zásobuje potrebnými živinami, až do momentu, kedy z buniek vyrastie celé svalové tkanivo. Takto vlastne pestujú reálnu svalovinu. V prvej vlne “pestujú” hovädzie, kuracie a kačacie mäso.

reddit.com

Podľa Memphis Meat je ich misia v eliminovaní zbytočných medzikrokov v podobe chovu, zabíjania a spracovania mäsa. Rovnako chcú znižovať obrovské množstvá vody a krmiva nutného k chovu dobytka a iných hospodárskych zvierat. Vyrábajú mäso ako surovinu bez akéhokoľvek vplyvu na planétu.

Simulácia kuracích nugetiek

Na scéne sa objavujú viacerí hráči. Novinkou je aj predplatné kuracích nugetiek Nuggs. Jedná sa umelé mäso, ktoré simuluje textúru aj chuť kuracích nugiet. Firma nazýva svoj produkt Simuláciou kuracích nugetiek. Úmyselne sa vyhýbajú pojmu imitácia, nakoľko ich produkt obsahuje 2 krát viac proteínu, než klasické kuracie nugety.

Potrava budúcnosti

Možnosti sú obrovské. Predstavte si koľko kráv je potrebných na nakŕmenie 100 ľudí, a ak ich je 7,5 miliardy je to obrovské množstvo. Na jednu osobu to vychádza 0,13 ks dobytka, čo je približne 910 miliónov kusov dobytka. Toto číslo predstavuje obrovské množstvo metánu uvoľneného pasúcim sa dobytkom do ovzdušia, s negatívnym vplyvom na otepľovanie atmosféry. Zároveň obrovská plocha na pasienky berie z poľnohospodárskej pôdy, prípadne lesov.

Nie že by som preferoval mäso so skúmavky, ale javí sa to ako veľmi dobrá alternatíva pre nasledujúce generácie. Už teraz si viem predstaviť, že deti budú chodiť do ZOO, kde uvidia kravu alebo sliepku, pričom si nespoja fakt, že je to vlastne mäso, ktoré jedia. Pretože ich potrava bude vyrobená už iba ako surovina zo skúmavky.

Klasický steak? Alebo alternatíva šetrná k planéte?

0 comments on “Mäso zo skúmavky. Vypestované mäso ako cesta k udržateľnosti?

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: