Marketing

7 tipov ako extrémne zvýšiť predaj darčekových poukážok.

Skrytý poklad každého predajcu.

Svoj špeciálny deň majú aj darčekové poukážky, konkrétne 18.1. s názvom Deň využitia darčekovej poukážky. Tento deň nám poukazuje na to, aký skrytý poklad má každý predajca v rukách. V darčekových poukážkach je veľký potenciál na rozvoj. Všetci ich majú v ponuke, ale málokto sa na ne plnohodnotne sústreďuje.

S poukážkami sa najviac pracuje najmä cez Vianoce, pričom je dôraz na vyriešenie problémov zákazníka, ak nevie čo kúpiť, alebo sa nevie rozhodnúť, prípadne nastal čas, kedy už nie je možné doručiť zásielku do štedrého večera.

Otázne je ako zatraktívniť darčekovú poukážku pre širokú verejnosť, ako aj zjednodušiť jej nákup a aj uplatnenie.

#1 Darujte poukážku, nie peniaze

Veľké množstvo zákazníkov stále odrádza na poukážkach fakt, že je to podobné ako darovať peniaze. To však neznamená, že ich nemôžeme upraviť tak, aby sme tých zákazníkov, ktorí majú problém s darovaním peňazí, neodradili.

Predstavte si darčekové poukážky na konkrétne produkty. Tričko, televízor alebo oblek, skrátka čokoľvek. S jasnou definíciou, na ktoré produkty je možné poukážku využiť. Takto príde obdarovaný do obchodu a bude mať na výber z produktov označených špeciálnym príznakom pre darčekové poukážky.

Koľko krát sa vám stalo, že nepoznáte veľkosť toho, koho chcete obdarovať? Tak si predstavte, že kúpite darčekovú poukážku na vybraný konkrétny kúsok oblečenia, a potom obdarovaný len príde do obchodu vyzdvihnúť si tú správnu veľkosť.

#2 Vianočný Darčekový katalóg

Spomínal som, že práve Vianoce sú pre darčekové poukážky najideálnejšie. Stres pred vianocami, obchody plné ľudí, zúfalstvo z ďalšieho obchodu, v ktorom ste nenašli nič pre blízkeho. Ale čo keď už nebudú tieto zľavy a akcie? Čo ak už nebude po Vianociach taký výber? Všetko toto, nás privádza do stresu a pod tlakom predajcov nás núti robiť rýchle rozhodnutia. Čo tak využiť akcie, ktoré by platili aj po Vianociach, nie len predvianočné zľavy.

Preto vianočný Darčekový katalóg umožní zákazníkom pozrieť si, čo všetko si bude možné kúpiť, iba pomocou tejto poukážky. A kľudne aj po Vianociach. Katalóg plný zliav, ktoré je možné využiť iba s vianočnou darčekovou poukážkou zabezpečí, aby zákazník radšej kúpil darčekovú poukážku. Pri vianočnom chaose a problémoch s doručovaním, ako aj naskladňovaním, je darčeková poukážka ideálnym riešením pre všetkých. Netreba zväčšovať skladové zásoby a umožní vám to odbremeniť predajne, a teda mať viac produktov na vianočný nákup pre tých, ktorí nebudú chcieť darčekové poukážky.

Lidl už spustil predaj svojich darčekových poukážok, zatiaľ bez výraznej podpory

#3 Poukážky na Čierny piatok

Čierny piatok je už aj na Slovensku veľmi rozšírenou zľavovou udalosťou. Ale darčekové poukážky sa počas čierneho piatku nepredávajú. Nie sú totiž v zľave, a preto ich nikto nekupuje. Použijúc logiku zliav môžeme na čierny piatok vydať čierno-piatkový darčekový katalóg a k nemu predávať darčekové poukážky, ktoré bude možné využiť iba na produkty z katalógu. Ideálne je vybrať dobre nacenené produkty s dobrou maržou.

Na to, aby sme upriamili pozornosť cez čierny piatok na špeciálnu darčekovú poukážku, musíme ju dať do zľavy. Napríklad poukážka bude v hodnote 100€, ale zákazník za ňu zaplatí iba 70€. Produkty v katalógu budú za plné ceny, ale v skutočnosti zákazník získava 30 % zľavu, ktorú získal pri kúpe poukážky. Samozrejme, ideálne je dať aj produkty v katalógu do zľavy, resp. za veľmi atraktívne ceny, aby ste zákazníkom ukázali, aké výhodné je kúpiť si poukážku.

#4 Kúp poukážku a získaj kredit

Štvrtý spôsob je zameraný viac na lojálnych zákazníkov a na rozširovanie zákazníckej základne. V prípade, že zákazník kúpi darčekovú poukážku, či už pre seba alebo pre niekoho ako darček, získa špeciálny kredit na svoju zákaznícku kartu. Tento kredit sa mu kumuluje a môže ho využiť na nákup. Pomer prepočtu kredit verzus hodnota poukážky môže byť ľubovoľný. Ak si napríklad kúpi zákazník 100€ poukážku, dostane 100 bodov, pričom 1 bod rovná sa 10 centov. A teda získa 10€ kredit. Takto máte v skutočnosti “zazmluvnených” dvoch zákazníkov. Toho, kto si u vás šetrí kredit, a zároveň obdarovaného.

#5 VIP darčeková poukážka

Umožnite zákazníkom cítiť sa výnimočne. Ak máte zákazníkov, ktorí sa nachádzajú vo VIP segmente vašej databázy, tak im umožnite zakúpiť si špeciálnu, limitovanú VIP darčekovú poukážku. Tento apel na dva základné evolučné aspekty správania “pocit niekam patriť” a “strach z vylúčenia” umožňujú využiť VIP pozvanie na nákup darčekových poukážok. Ide o to, upovedomiť zákazníkov, že patria medzi 100 vybraných zákazníkov spomedzi všetkých ostatných, ktorí si môžu zakúpiť túto výnimočnú darčekovú poukážku.

Môžete použiť klasický kľúč na segmentovanie týchto zákazníkov FRM – frequency, recency, monetary. Podľa toho, aké hodnoty budú definovať vašu top stovku zákazníkov, si môžete zvoliť aj sumy poukážok. Ak je priemer nákupov za posledný rok 300€, tak je ideálne ponúknuť týmto VIP zákazníkom 350€ poukážky za 300€. K tomu pribaľte službu, ktorá vás nebude nič stáť a máte krásny balíček. Podstatným faktorom tejto stratégie je opäť špeciálny VIP katalóg s novinkami v predpredaji a so špeciálnymi VIP produktami. Nákup z katalógu bude možný len prostredníctvom “emitovaných” darčekových VIP poukážok v limitovanom počte.

darčeková poukážka v Reserved.

#6 Trafika: chrám pre poukážky

Umiestnenie darčekových poukážok do supermarketov a iných obchodov s veľkou návštevnosťou je využívané Amazonom, výrobcami herných konzol alebo iných online hier. Aj v trafike si môžete kúpiť poukážku na nákup z Amazonu. Online firmy pochopili, že toto je cesta, ako sa dostať do offline sveta, ako zhmotniť svoj virtuálny produkt a predávať ho zákazníkom v kamennom obchode. Prečo to teda nevyužiť v našej predajni.

Napríklad: kampaň Kúp si kolobežku, ktorá by bola promovaná vo všetkých trafikách. Elektro obchod sa dohodne so sieťou trafík, aby ponúkali 250€ poukážky na kúpu elektrickej kolobežky, pričom jej predajná cena bude 300€. Trafika, ako aj motivácia predajcov ukrojí síce z finálnej marže predajcu, ale je to nový spôsob ako predávať váš produkt na mieste, kde na to nie je bežne priestor.

#7 Darčeková poukážka ako produkt

Ak ste predajcom oblečenia alebo elektroniky, čo tak ponúknuť vašim zákazníkom aj darčekovú poukážku na produkty, ktoré nemáte v portfóliu? Zľavové portály predávajú zľavy na ubytovanie alebo gastronomické zážitky. Tu sa teda otvára cesta na niečo podobné: poukážky na zážitkovú zľavu pri pokladni na sieť hotelov alebo wellness, prípadne lokálne reštaurácie. Ak to všetko zastrešíte vy, nielenže budete mať pridanú hodnotu pre zákazníkov, ale aj skvelý nový produkt. Je tu aj jednoduchšia cesta. Hotel, reštaurácia, iný predajca alebo supermarket u vás zalistujú svoje darčekové poukážky za dohodnutý podiel z predaja. Takto zalistujete poukážky iných predajcov ako nový produkt.

E-poukaz

Naprieč vekovým skupinám je využívanie darčekových poukážok rozdielne: 14% baby boomers, 26% generácia X, 39% milieniály a 41% generácia Z. Zvýšený záujem je hlavne u najmladšej generácie. Preto je omnichannel prístup a zavedenie e-darčekových poukazov rozhodujúce pre budúcnosť. Deti budú kupovať viac a viac darčekových poukazov pre seba, ale aj pre rodičov. Rodičia budú čoraz viac kupovať darčekové poukážky pre deti, nakoľko bude čoraz ťažšie sledovať, čo je štýlové. Takto dôjde k prepojeniu všetkých vekových skupín aj cez darčekové poukážky.

Technológia a zjednodušenie uplatnenia e-poukazu sú dôležité faktory pre jeho zvýšené využitie. Mastercard napríklad zaviedla plne digitálnu darčekovú poukážku, ktorú stačí zakúpiť a poslať niekomu napríklad emailom. Obdarovaný si ju iba pridá do svojej elektronickej peňaženky, takže sa jedná o reálnu hotovosť, čím sa strácajú náklady spojené s výrobou poukážok a použitie je rovnaké ako pri platbe kartou.

0 comments on “7 tipov ako extrémne zvýšiť predaj darčekových poukážok.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: