Marketing

Black Friday pre cestovné kancelárie

Deň plánovania dovolenky

Pre cestovné kancelárie je špeciálnym dňom 28.1., keďže na tento dátum pripadá Deň plánovania dovolenky. A teda deň, ako vyšitý pre špeciálne akcie a programy pre dovolenkárov. Ale aj pre kohokoľvek, kto predáva doplnky a produkty na dovolenku. Všetko, čo je potrebné na dovolenku, si môžete nakúpiť v špeciálnych balíčkoch. Čo Vám treba na dovolenku? Nafukovačka, topánky do vody, okuliare. Teraz je čas na plánovanie dovolenky.

Nákup dovolenky nepatrí medzi impulzívne nákupy, preto si cestovky môžu dovoliť robiť teasing bez strachu o oddialenie predaja. Preto je možné už od začiatku januára promovať špeciálne akcie iba na jeden deň. Tento jeden deň bude práve 28.1., kedy oslávite Čierny piatok pre dovolenkárov. Pošlite email na vašu databázu alebo spustite online reklamu na sociálnych sieťach s informáciou, že 28.1. sa všetci môžu pripraviť na Deň plánovania dovolenky a mega zľavy, prípadne odštartujte First minute výpredaj. Počet dovoleniek v limitovanom množstve, by aj vďaka časovému obmedzeniu automaticky vyvolalo zvýšený záujem.

Invia už začala s masívnou online aj TV kampaňou, aby oslovila zákazníkov First minute ponukami. Zvolili melodickú reklamu zameranú na zážitok. Nanešťastie pre nich, na reklamu CK Satur, sa žiaľ nechytá.

Satur ide na to s humorom a spustil neskutočne trefné reklamy, ktoré prezentujú celoročné “utrpenie”, ktoré prežívame, a preto si zaslúžime dovolenku. Ich slogan “Za toto všetko si každý z nás zaslúži bezstarostnú dovolenku” jasne definuje všetky možné dôvody, prečo si dopriať dovolenku.

Lojalitný Travelklub

Cestovné kancelárie môžu tento deň využiť aj na zvýšenú zákaznícku starostlivosť. Napríklad môžu uviesť špeciálny spoplatnený lojalitný klub – Travelklub. Všetko v cestovke sa totiž točí okolo zákazníkovho budúceho zážitku. Ide o to predať emócie, pohodlie a exotiku, ktorá trvá iba 8 dní, a to je všetko. Ale čo medzi tým, počas tých zvyšných 357 dní?

Toto všetko by mohol pokryť spoplatnený Travelklub počas celého roka. Cestovky by sa mali zamerať na tú časť zákazníkovho života, ktorá túži po dovolenke, zábave a aktívnom živote.

Čo teda môže spraviť, aby sa odpútala od konkurencie? Aby dokázala byť pre zákazníka spomedzi konkurencie, tou jedinou voľbou počas celého roka? Predstavte si Klubové členstvo v cestovke, ktoré vám za členský poplatok zabezpečí špeciálne zľavy na ubytovanie v slovenských aj zahraničných hoteloch, bonus vo forme fakultatívneho výletu zdarma ku každej zakúpenej dovolenke pre vás aj vašich blízkych, cestovné poistenie na celý rok zadarmo.

Oddych a rekreácia pod jednou strechou

Hoci sa cestovné kancelárie zameriavajú na oblasť zákazníkovho aktívneho života, oddychu a rekreácie, nechávajú zľavové portály zarábať na tom, čo je primárne ich dominát – dovolenky a voľný čas. Zľavové stránky využili priestor na trhu, ktorý nebol podchytený. Ten priestor, tu však stále je. Zákazníci si kupujú 50% zľavy na rekreáciu po Slovensku, a využívajú k tomu dovolenkové kupóny preplácané zamestnávateľom. Adrenalínové zážitky, poznávacie zájazdy zakúpené na zľavových stránkach naznačujú to, po čom zákazníci túžia. Niektoré cestovné kancelárie to už pochopili. Zľavové portály Slevomat.cz a Zlavomat.sk kúpil svetový predajca luxusných dovoleniek Secret Escapes za 57,5 milióna eur. Provízie, ktoré platia hotely a zariadenia zľavovým portálom, môžu pretaviť do rozpočtu na ďalšiu prácu so zákazníkmi.

Fotka od Dariusz Sankowski z Pixabay

Služby, ktoré by mohli zahŕňať cestovky vo svojom spoplatnenom členstve sú obrovské:

 • VIP fakultatívne výlety za špeciálne ceny,
 • zľava na nákup budúcej dovolenky,
 • zľava do siete slovenských hotelov (na štýl zľavových portálov),
 • zľava na wellness pobyt,
 • zľava do reštaurácií,
 • zľava na zážitkové a adrenalínové akcie,
 • parkovanie na letisku zdarma,
 • VIP animátori,
 • VIP detská starostlivosť na dovolenke,
 • celoročné cestovné poistenie – či už zľavnené alebo zdarma,
 • zľava na detské tábory počas roka s celoslovenskou pôsobnosťou,
 • gamifikáciu v podobe zbierania Dovolenkových dní (info nižšie).

Ak má cestovka dostatočne veľkú zákaznícku základňu, nebude mať problém nájsť partnerov. Ak ponúknete partnerom exkluzivitu v danom segmente, sú ochotní poskytnúť aj vyššie zľavy. Nezabúdajme, na možné provízie.

Fotka od Dariusz Sankowski z Pixabay

Všetci sa radi hráme

Dieťa či dospelý, všetci sa radi hrajú, súťažia a striedajú level za levelom. Práve preto, spoplatnené členstvo musí byť nabité gamifikáciou. A výhradne iba pre členov. Ako by mohla napríklad cestovná kancelária využiť gamifikáciu?

 • Dovolenkové dni. Letecké spoločnosti zbierajú míle. Ale cestovné kancelárie môžu zbierať DNI, dovolenkové dni a za každý takýto deň získa zákazník body. Tieto body sa zbierajú aj za dni strávené na Slovensku, a tiež zážitkové výlety. Nazbierané body môže zákazník následne pretaviť do špeciálnych výhod alebo zliav. Po nazbieraní napr. 200 dní môže zákazník získať napríklad cestu okolo sveta.
 • Cestovateľský denník – umožniť všetkým členom ukladať svoje zážitky na jednom mieste, zdieľať ich a mať pamiatku na svoje dovolenky. Aplikácia cestovnej kancelárie, ktorá bude vo forme cestovateľského denníka. V tejto aplikácii môže byť časť Dobývanie sveta (niečo ako stieracia mapa, kde bude odkryté miesto, ktoré zákazník už navštívil), do každej krajiny by si mohol zákazník rovno ukladať fotky a takto si vytvárať albumy daných krajín. Všetko samozrejme s možnosťou zdieľať priamo cez sociálne média.
 • Dobrodruh. Pre tých zákazníkov, ktorí majú radi dobrodružstvo, môže cestovná kancelária pripraviť špeciálne akcie. Nečakané aktivity organizované cestovnou kanceláriou, dostupné iba na pozvánku a len pre členov. Podmienkou je samozrejme tajné miesto konania, ktoré musí účastník najskôr nájsť na základe získaných indícií.

Určite je pre cestovné kancelárie veľa možností ako sa vyčleniť spomedzi konkurencie a svojim zákazníkom umožniť skvelé zážitky.

0 comments on “Black Friday pre cestovné kancelárie

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: