Marketing

Čínsky nový rok: príležitosť pre obchodníkov

Oslovte nových aj existujúcich zákazníkov

Čínsky nový rok sa oslavuje po celom svete, už nie je len záležitosť Číny. Penetrácia čínskej spoločnosti a čínskych komunít sa zvyšuje rok s rokom v Európe, ale aj na Slovensku. Zároveň dochádza k zvyšovaniu dopytu po európskych značkách v Číne. Preto je dôležité pomocou rôznych eventov alebo produktov pripomenúť všetkým, ktorí chcú svoje sviatky oslavovať, že naša značka ich podporuje.

O čom je Čínsky nový rok?

Presný dátum sa každý rok mení, a tento rok vychádza na 25.1. V klasickej mandarínskej čínštine sa tento sviatok nazýva 恭喜发财 Gōng xǐ fā cái, čo znamená “blahoželám k bohatstvu”. Tento sviatok sa nazýva aj Sviatok Jari – chunjie (春节). Nakoľko je koniec tých najchladnejších dní, je čínsky nový rok chápaný ako oslava niečoho nového. Oslava úrody a poďakovanie bohom za budúcu úrodu. Trvá približne 15 dní a končí takzvaným Sviatkom Lampášov. Počas celých osláv je červená dominantou farbou a každý rok je rokom iného zvieraťa zo zvieracieho horoskopu. 2020 je rokom kovového potkana.

Fotka od Scott Watson z Pixabay

Zaujímavé je, že počas nového roka je zakázané vyhadzovať odpad, umývať sa, zametať a ďalšie činnosti, ktoré sú spojené s čistením alebo upratovaním. Dôvod je prozaický. Aby sme si nezmyli alebo nezamietli naše budúce šťastie. Naopak, deň pred novým rokom nastáva upratovacia mánia, aby sme odpratali nešťastie zo starého roka.

Novoročná čínska kolekcia

Burberry využilo Čínsky nový rok na svoju novú kolekciu, v ktorej dominuje práve červená farba. Nechýbajú čínske znaky a zakomponovaný potkan, čo dotvára jedinečnosť tejto kolekcie. Pekná ukážka ako sa dá pracovať s témou a sezónnosťou.

Lego oslavuje čínsky nový rok svojou novoročnou kolekciou v duchu roku potkana. Presne toto je ukážka, kde pomocou docenenia inej kultúry dokážeme osloviť širokú populáciu.

Lego kolekcia Čínsky nový rok. Zdroj: Linkedin

Nový rok u nás

Náš Nový rok oslavujeme klasicky silvestrovskou oslavou. Šampanské a ukončenie roka v štýlovom oblečení, poprípade ohňostroj, je samozrejmosťou. Ale, ak by sme začali využívať princíp čínskeho nového roka, otvorili by sa nám nové možnosti. Oslava Nového roka ako niečoho, čo končí a zároveň začína, umožňuje množstvo nových produktov a služieb:

  • Novoročné auto – nový rok znamená nové auto
  • Novoročné kolekcie – v duchu nového roka treba vymeniť šatník
  • Novoročné lojalitné programy – v novom roku treba nových zákazníkov
  • Novoročný styling – začnite nový rok v novom štýle, poradenstvo v stylingu.

Zappos oslavuje Čínsky nový rok. Zdroj: Linkedin

TMALL cesta na čínsky trh

Čínsky nový rok je štartom do nového obdobia plného prosperity, a preto by mal byť chápaný aj ako pomyselný štart, ako preniknúť na obrovský čínsky trh. Okrem priamych investícií to ide aj cez rôzne marketplace platformy.

Tmall je marketplace pre čínsky trh vlastnený Alibabou, ktorý začína naberať na význame pre všetkých hráčov zo západu. Keďže všetci chcú expandovať do krajiny neobmedzených možností, cez Tmall majú priestor ako na to. Medzi ďalších známych hráčov patrí Fenti BeautyChanelTory Burch,  H&M alebo Burberry. Minulý rok Tmall vytvoril ako odpoveď na americko-čínske spory o clo anglickú verziu svojej pôvodne výhradne čínskej verzie. Tmall umožňuje profitovať z rastúceho dopytu po overených západných značkách, ktoré sú v Číne chápané ako veľmi luxusné a autentické.

Viete si predstaviť že vaša značka oslávi Čínsky rok 2021?

0 comments on “Čínsky nový rok: príležitosť pre obchodníkov

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: