Marketing

Koronavírus a vplyv na obchod.

Závislosť od Číny.

Môže mať koronavírus v súčasnom vývoji vplyv na obchod na Slovensku? Jednoznačnou odpoveďou je áno, a navyše už aj má. Situácia ohľadne vírusu ukazuje, ako je všetko závislé od Číny.

Okrem poklesu turizmu z ázijských krajín a negatívneho vplyvu na letecké spoločnosti, je jedným z hlavných vplyvov najmä obmedzenie produkcie v Číne. Viaceré fabriky v Európe oznámili za posledný týždeň obmedzenie výroby, nakoľko súčiastky z Číny sa omeškajú. Subdodávatelia budú musieť obmedziť výrobu, lebo nebude dopyt po ich produktoch, resp znížiť produkciu, lebo nebudú komponenty.

Kia, VW, Hyundai a ďalší ohlásili zníženie výroby. Čínske fabriky zatvorili svoje brány a oznámili oneskorenie v dovoze  produktov, nakoľko ich nebude mať kto vyrobiť. Dochádza aj k problémom s nástupom do výroby, pretože zamestnanci nevedia dochádzať do práce.

Fotka od Gerd Altmann z Pixabay

Ako to môže mať vplyv na Slovensko?

Čínsky nový rok a s ním spojené výpadky vo výrobe spôsobujú každoročne vrásky predajcom, ktorí dodávajú produkty z Číny. Tohtoročné predĺženie pracovného voľna z dôvodu koronavírusu, bude mať za následok aj posun dodávok, ktoré boli plánované. Takto sa môže stať, že predajcovia budú bez tovaru, s ktorým rátali. Je nutné sa pripraviť na prípadné výpadky tržby.

Práve obdobie od mája bude najviac ovplyvnené spomínanými prestojmi. Preto prelom druhého a tretieho kvartálu zostáva otáznym na predajné výsledky.

Niektoré výrobky, a teda predajcovia, ktorí ich budú mať dostatok, budú môcť určovať cenotvorbu, nakoľko možno očakávať zvýšený dopyt po daných produktoch. Banálnym príkladom môžu byť klasické rúška, ktoré v súčasnosti nenájdete takmer v žiadnej lekárni, lebo sú beznádejne vykúpené.

Dosah súčasnej situácie je globálny. Alibaba oznámila, že poskytne bezúročné úvery firmám postihnutým koronavírusom. Rusko ohlásilo pokles rastu ekonomiky vplyvom zníženia predaja ropy do Číny. Slovenská Pošta oznámila, že nebude možné prijímať zásielky z Číny, a letecká preprava zásielok je rovnako obmedzená. Veľká cena Číny F1 je odvolaná a očakáva sa pokles predaja telefónov o 50% v pevninskej Číne, zároveň aj uvedenie noviniek bude pravdepodobne oddialené pre absenciu možnosti uviesť ich na čínsky trh. Airbnb dočasne sťahuje možnosti ubytovania v Pekingu, cestovné kancelárie strácajú záujem o cestovanie do Ázie.

Fotka od Gerd Altmann z Pixabay

Niečo podobné sa stalo pred niekoľkými rokmi, keď záplavy v Taiwane, kde sa vyrábala veľká časť externých hardiskov spôsobili neobvyklý nárast cien týchto zariadení. Následne trvalo niekoľko rokov, kým sa ceny postupne vrátili na klasickú úroveň.

Preto, aj pre nasledujúce obdobie sa určite odporúča predzásobiť. To však môže mať za následok veľké skladové zásoby, z čoho plynie veľký risk v rámci cashflow.

Zmena dodávateľov z čínskych na európskych bude nutnosť, ak sa šírenie vírusu nezastaví, preto je dôležité už teraz uvažovať, ako robiť obchod bez Číny a tiež hľadať alternatívne produkty, ktoré umožnia vyplniť výpadky tržby.

Pripraveným šťastie praje.

0 comments on “Koronavírus a vplyv na obchod.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: