Retail

Ako sa postavili reťazce ku Korone?

Spoločne to zvládneme

Reklama je jednou z možností ako navonok komunikovať svoj postoj alebo svoju stratégiu smerom k zákazníkovi. Preto som sa pozrel na to, ako komunikujú cez svoje reklamy jednotlivé potravinové reťazce v dobe Korony. Jedna časť sa sústredila prevažne na svojich hrdinov, ktorými sú zamestnanci. Zatiaľ čo tá druhá, chce edukovať populáciu a tým ochrániť zamestnancov a aj zákazníkov. Všetky reťazce však povzbudzujú spoločnosť slovami #spolocnetozvladneme, samozrejme s rúškami na tvári.

TESCO – Bezpečnejšie nakupovanie pre všetkých

Tesco zvolilo prístup edukovania zákazníkov sloganom “Bezpečnejšie nakupovanie pre všetkých“. Moderátor zdôrazňuje všetky potrebné prvky ochrany pri nakupovaní. Obsiahnuté informácie sú najmä:

 • 9:00-12:00 čas pre nakupovanie seniorov
 • obmedzený počet zákazníkov znamená rady pred obchodom a teda je nutné dodržiavať odstupy, aj v rade mimo obchodu
 • povolenie vstupu s prekrytím úst a nosa
 • používanie dezinfekcie a rukavíc
 • zdôraznenie bezdotykového nákupu, ako aj jeho urýchlenia využitím Scan&Shop pomocou mobilného telefónu alebo ich mobilného skeneru
 • zákazníci by mali byť ohľaduplný a dbať na bezpečnostnú vzdialenosť 2 metre
Tesco reklamný spot zameraný na hygienu v predajni.

Lidl – Ďakujeme našim Hrdinom

Slogan Lidla “Ďakujeme našim hrdinom“, je zameraný na ľudí, ktorí sú zapojení do celej siete tohoto reťazca. Či už predajcovia, pokladníci, dodávatelia, prepravcovia. Lidl bojuje v týchto časoch s nedostatočným počtom zamestnancov, takže ich krok je opodstatnený. Všemožne sa snažia zabezpečiť dostatok zamestnancov v jednotlivých zmenách, no nepomáhala ani dohoda s Panta rhei o vypôžičke jej zamestnancov počas zatvorenia ich predajní.

Pozadie celého reklamného spotu je zamerané na čistotu a hygienu predajne, čo chce evokovať bezpečný nákup a čistotu v obchodoch Lidl.

Lidl reklamný spot ďakuje zamestnancom.

Billa – Sme tu pre Vás

Po dlhej dobe sa pripojila do reklamného boja aj Billa so sloganom “Sme tu pre vás” a “Ďakujeme našim zamestnancom“. To, čo Lidl rieši už dlhé týždne, Billa spravila až pred začiatkom veľkonočných sviatkov. Lidlu sa skutočne darí budovať všeobecné povedomie dobrého zamestnávateľa, čo si váži ľudí a určite jeho kampaň zatieňuje túto od Billa.

Billa zvolila verejné ďakovanie zamestnancom a reklamný spot je aj o preventívnych opatreniach zabezpečujúcich ochranu zákazníkov a zamestnancov. Je to taký slabý odvar Tesco a Lidl reklamy. Určite sa však cení ich snaha poďakovať svojim zamestnancom. Skutočne si to zaslúžia.

Billa zvolila reklamu v štýle Lidl a ďakuje.

Kaufland – #spoločnetozvládneme

Kaufland ide cestou “Spolu to zvládneme”. Na pozadí sú ukázané opatrenia, ktoré zrealizovali na predajni v duchu hygieny a bezpečnosti, ako nálepky na podlahe poukazujúce na odstupy, čistenie predajne, ako aj vozíkov. Spot obsahuje podobne ako v prípade Tesco aj edukačné informácie, ako sa správať v obchode:

 • preferencia bezkontaktnej platby
 • využitie samoobslužných pokladní
 • prednostné nakupovanie pre seniorov 09:00-12:00
 • nosenie rúška
 • dodržovanie odstupu 2m
 • využitie dezinfekčných stĺpov na ruky

Reklama dáva jasné stanovisko hygienických štandardov: Prísnym dodržiavaním hygieny chránime nás, aj našich zákazníkov. Spot je kombináciou informatívnosti Tesca a poukázania na čistotu a poďakovanie zamestnancom z Lidl spotu.

Kaufland spája hygienické štandardy a ďakovanie kolegom.

COOP JEDNOTA – Vytrvalo aj v ťažkých časoch

COOP a jej famózni bačovia sú klasikou. Drží sa tak svojej marketingovej stratégie v týchto, podľa COOP, ťažkých časoch. V tomto prípade sa bačovia rozhodli poďakovať všetkým zamestnancom a ukazujú spoločenskú zodpovednosť, tým že šijú rúška. Apel je na poukázanie počtu predajní a počtu zamestnancov. Vytrvalo pracujeme aj v týchto ťažkých časoch odznieva naprieč reklamným spotom, aby bola predajňa aj v tých najodľahlejších miestach dostatočne zásobená. Bača v rúšku a rukaviciach je jediným poukázaním na hygienické štandardy, ale informatívnosť iných reťazcov tu chýba.

Bačovia COOP Jednoty nikdy nesklamú.

V druhom videu zvolili prístup “Ďakujeme vám!”, kedy tlieskaním obaja bačovia chcú poďakovať svojim kolegom v COOP Jednota, ale aj bezpečnostným zložkám a zdravotníkom. A po symbolickom došití rúšok spustia obaja bačovia potlesk ako poďakovanie.


Záver

Všetky reťazce hlásajú spoločnú zodpovednosť a ohľaduplnosť. Zhodujú sa v rozhodnom prístupe v boji proti Korone. V jednote je sila a aj tu je vidieť, že čím skôr Slovensko prekoná túto situáciu, tým skôr sa napríklad dočkáme zdravého súperenia dvoch bratov Lidl a Kauflandu. Dovtedy však budú všetky reťazce partnermi v boji so spoločným nepriateľom.

Ktorý reťazec preferujete?

So zákazníkmi a predajcami pracujem už 14 rokov. Zbožnujem, keď odíde zákazník spokojný a predajca má z toho dobrý pocit.

0 comments on “Ako sa postavili reťazce ku Korone?

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: