Human resources Retail

10 spôsobov ako môžu byť produktívni aj zamestnanci zo zavretých prevádzok.

Maloobchod počas krízy.

Covid-19 sa pomaly kryštalizuje, opatrenia vlády sa postupne zjemňujú, ale veľkú časť obchodov v nákupných centrách máme naďalej zatvorenú. Zamestnanci z týchto predajní sú doma, ale to neznamená, že nemôžu pomáhať iným spôsobom. Tu je zoznam toho, čo môžu robiť aj z domu, a v čom by mali byť odborníci na slovo vzatí. V zásade, všetky úlohy môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: tvorba obsahu a komunikácia so zákazníkmi.

Tvorba obsahu

Content marketing je krásne slovo, ale daný obsah je neustále problém získať. Nie je čas, nie je nápad, nie je kde… Teraz je, ale množstvo našich kolegov doma, čím sme získali veľké množstvo tvorcov obsahu.

Obrázok od Diggity Marketing z Pixabay
Obrázok od Diggity Marketing z Pixabay

#1 Recenzie produktov

Na stránkach máte určite množstvo produktov. A recenzie od vašich zamestnancov môžu dopomôcť druhým zákazníkom získať potrebné informácie a dajú aj relevantnosť vašim produktom. Ideálne je pridať recenzie na tie produkty, s ktorými majú zamestnanci reálne skúsenosti.

#2 Videoprezentácie

Videoprezentácie produktov, ako aj poradenstvo o produktoch vo forme FAQ sú pre zákazníkov nápomocné hlavne v dobe, keď jediné odpovede získate iba z chatu alebo infolinky. A to musí mať firma infolinku najskôr zriadenú. Preto, ak sa vám podarí využiť skúsenosti vašich zamestnancov z predajne na to, aby vám spísali najčastejšie otázky zákazníkov a podľa toho pripravili videá k produktom v štýle “Ako na to” alebo “Prvé spustenie prístroja”, tak tískate obrovskú pomôcku pre vás a hlavne pre vašich zákazníkov.

#3 Youtube kanály a sociálne média

Varenie, pečenie, poradenstvo, čítanie rozprávok alebo čokoľvek iné je v súčasnej dobe neoddeliteľnou súčasťou komunikácie so zákazníkmi. A naši kolegovia, ktorí sú doma, robia všetky tieto činnosti denne. Prečo teda nezaznamenať túto činnosť s našimi produktami pre zákazníkov. Ak niekto varí na našom riade, prečo neurobiť fotku alebo video. Možno si niekto trúfa aj na live stream a môžete zriadiť kurzy varenia.

#4 Natáčanie produktov

Produkty je dôležité vždy dôkladne predstaviť a fotky už prestávajú byť postačujúce. Profesionálne videá sú síce pekné, ale chýba im autentickosť. A práve potrebnú autentickosť pre sociálne siete vedia dať naši kolegovia z domu.

#5 Preklady k produktom

Ak máte v tíme kolegov, ktorí vedia cudzí jazyk, určite je na mieste, aby pomohli s prekladmi návodov, popisov a iných podkladov, ktoré máte k dispozícii v iných, nie slovenských verziách.

#6 Písanie článkov na firemný blog

Blog nielenže pomáha odprezentovať myšlienky a misiu vašej značky, ale zároveň je to dôležitý nástroj ako zvýšiť vaše poradie v organickom vyhľadávaní. A teda, pomôcť byť vo vyhľadávačoch relevantnejší po obsahovej stránke. Rubrika “Naši kolegovia odporúčajú” alebo “Katkine okienko o varení” sú zaručeným autentickým obsahom.

Komunikácia so zákazníkmi

Zákazníci sú doma, čo znamená, že naše produkty možno začali využívať vo zvýšenej miere alebo naopak začali pociťovať potrebu zakúpiť si ďalší z nich. Potrebujú poradiť a keďže kolegovia z predajne túto funkciu plnili profesionálne v našich predajniach, teraz by bol hriech nevyužiť tieto ich rokmi nadobudnuté skúsenosti. Komunikovať so zákazníkmi by mali prednostne práve oni.

Autor fotky: Kaboompics .com na Pexels

#7 Centrum služieb zákazníkov

Reklamácie, informácie a iné sťažnosti zákazníkov nekončia tým, že sú predajne zatvorené. Preto by sa mohli aj tejto časti biznisu venovať aj naši predajcovia, nakoľko s tým majú množstvo skúseností. Vedia zodpovedať otázky na funkcionalitu produktov, ako aj vyriešiť prípadne problémy s produktom. Či už na centrále alebo v kontaktnom centre, ich skúsenosti sú k nezaplateniu.

#8 Spravovanie chatu, ak nemáte chatbotov

V súčasnosti sú infolinky preťažené a cez chat môžete ošetriť viac než cez infolinku. Zároveň nie každý zákazník chce hneď telefonovať a vedomosti našich predajcov z obchodu sú dostatočné na to, aby vyriešili nejeden problém alebo zodpovedali otázky na chate.

#9 Volanie zákazníkom, t.j. aktívny predaj

Ak máte vlastnú databázu (samozrejme s ohľadom na GDPR) tak hor sa do jej volania. To, že máme predajňu zatvorenú nič nemení na fakte, že zákazníci chcú nakupovať a poradiť sa s predajcom po telefóne, tiež nie je na škodu. Hlavne ten segment našich zákazníkov, ktorý nie je veľmi zžitý so svetom online a sociálnymi sieťami, potrebuje kontakt najmä cez telefón.

#10 Výdajné miesto

Predajňa má svoje zásoby, ktorých doba obratu sa predlžuje a preto je potrebné s nimi naďalej pracovať, aby sa nedostali do opravnej položky. Predajňa ako výdajné miesto je vhodným riešením, ale rovnako je tu aj možnosť zasielania tovaru zákazníkom priamo z predajne. Tu sa otvára množstvo možností pre experimenty. Napríklad testovať Doručenie v ten istý deň, priamo z predajne v spolupráci s lokálnym prepravcom.

Buďte stále v kontakte

To najdôležitejšie je zostať v kontakte so zamestnancami ako aj so zákazníkmi. Hoci sú kolegovia doma je dôležité s nimi udržovať kontakt. Či už telefonátmi, alebo cez sociálne siete. Vytvorte si komunitu a spoločne prejdite týmto komplikovaným obdobím.

Správajte sa úctivo

Nezabúdajme, že k našim zamestnancom sa treba správať úctivo. Napriek tomu, že je doba ťažká a komplikovaná pre nejednu firmu, je dôležité brať na zreteľ úctu a rešpekt.

0 comments on “10 spôsobov ako môžu byť produktívni aj zamestnanci zo zavretých prevádzok.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: