Human resources

Úcta a rešpekt k zamestnancom počas COVID-19. Časť II.

Ak sa vám nepáči, tam sú dvere.

V predošlej časti sme si zhrnuli, čo stojí za tým, že veľká časť zamestnávateľov musí pristúpiť k optimalizácii nákladov a s akými dôsledkami. Načrtol som, že rešpekt a úcta musia byť kľúčovými prvkami týchto radikálnych zmien. A práve situácia okolo nás bude mať rozhodne vplyv na nezamestnanosť v radoch maloobchodu.

Vplyv výpovedí na výšku nezamestnanosti zatiaľ ťažko hodnotiť, nakoľko plynie stále výpovedná lehota tým, ktorí boli ukončení. Úplný obraz o tom budeme mať v štatistikách za máj 2020. Určite vieme povedať, že ľudia prišli o prácu a zvýšenie nezamestnanosti bude mať vplyv aj na absolventov 2020, ktorí nastúpia do pracovného procesu v septembri tohto roku.

Správajte sa úctivo

Napriek tomu, že je doba ťažká a komplikovaná pre nejednu firmu, je dôležité brať na zreteľ úctu a rešpekt. Aj keď sa už musíme s niekým rozlúčiť, z objektívnych dôvodov znižovania stavu, je dôležité ukončiť vzťah, aby zamestnanec chápal, že si ho vážime. V tejto nejasnej dobe totiž nie je nič horšie ako prísť o prácu.

Ak poskytne zamestnávateľ zamestnancovi podporu pri ukončovaní pomeru je to veľké plus. Zamestnanci sú totiž tým, čo posúva firmu vpred. Kríza buď tímy rozdelí alebo zocelí. Ide hlavne o šírenie firemnej kultúry a zásad. Je to PR pre firmy cez zamestnancov, až k zákazníkom. Preto je dôležité uvedomiť si, že to ako sa k nim budeme správať počas pandémie, sa odzrkadlí po skončení tejto situácie.

A nie len zamestnanci si budú pamätať ako sa k nim zamestnávateľ zachoval, ale aj zákazníci. Ak sa dostane von, že sa firma zle správa k svojim zamestnancom, tak to neskôr môžu zákazníci firme zrátať. Zákazníci si budú všímať ako sa firma chová počas krízy, ako a či sa snaží pomôcť a aj to, ako sa chová k svojim zamestnancom.

Ako chutí moc.

Po dlhé mesiace bolo garde na strane zamestnancov. Hlavne v maloobchode rástli mzdy, nakoľko bol dopyt vysoký. Konkurencia na trhu takto tlačila na firemné benefity ako aj výšku mzdy. Ak sa niekomu niečo nepáčilo, tak odišiel ku konkurenčnej firme.

Obrázok od www_slon_pics z Pixabay

Dobrá správa je, že lojalita nevymrela a stabilní a dobrí zamestnanci zostali verní svojmu zamestnávateľovi, napriek možnému pokušeniu v iných firmách. Teraz je rad práve na firme, aby sa zachovala rovnako. A aby neskĺzla rétorika do vyjadrení hojne využívaných pred 10-timi rokmi: “Ak sa vám nepáči, tam sú dvere. Na toto miesto čakajú desiatky ľudí v rade.”

Ide to aj inak.

Niektoré firmy napriek pandémii a ťažkému obdobiu venujú maximálnu pozornosť svojim zamestnancom v predajniach. Napríklad Apple v čase, keď celý svet prepúšťal oznámil, že všetky benefity ponecháva a nikoho neplánuje prepúšťať. Naopak, rozhodol sa dať príspevok 100$ každému zamestnancovi z predajne, ktorý začal pracovať z domu. Apple veľmi rýchlo pochopil, že služby ich zamestnancov z predajní sú potrebné a žiadúce. Veď do nich investoval veľké množstvo prostriedkov a času. Preto túto “investíciu” nemožno len tak vyhodiť. Zamestnanci Apple nedostávajú výpovede ani povinné neplatené dovolenky. Vsadili na prácu z domu.

Zamestnanci Chipotle, najobľúbenejšej siete mexického rýchleho občerstvenia dostanú 10% nárast miezd s odôvodnením, že sa jedná o krok verejného ocenenia ich zamestnancov a spoliehajú na to, že tento ústretový krok v čase krízy bude braný ako kredit do budúcna. Rovnako McDonald´s požadoval od všetkých franšíz navýšenie miezd o 10%.

Rozhodne nemožno porovnávať správy o navyšovaní miezd v segmente, kde rastú tržby lebo prevádzky sú otvorené, so segmentami, ktoré sú zatvorené. Supermarketom a drogériám rastú tržby rýchlym tempom, a preto by mali zvyšovať mzdy, lebo ich zamestnanci idú na pokraj možností. A navýšenie je aj symbolickým gestom za zvýšené ohrozenie pri práci.

Čo môže zamestnávateľ urobiť?

Ak sa staráte o svojich zamestnancov v čase krízy je dôležité o tom dať vedieť vašej zákazníckej základni. Podľa štatistík sú spomedzi obrovského množstva e-mailov počas korony najviac otvárané práve emaily s informáciami ohľadne firemných opatrení v boji proti korone, ako aj na ochranu svojich zamestnancov.

Obrázok od www_slon_pics z Pixabay

Štát pripravil balíčky pomoci vo forme dotácie na každého zamestnanca, ak spadá do kategórie prekážok na strane zamestnávateľa z dôvodu uzavretia prevádzok. Jedná sa o 80% zo mzdy, až do výšky 1 100€ vrátane odvodov. Pomoc tu teda je, ale napriek tomu si veľa firiem a prevádzok nemôže dovoliť mať naďalej zamestnaných predajcov zo zavretých prevádzok. Jedná sa o refundáciu nákladov, takže prípadný problém s likviditou spôsobí okamžité prepúšťanie.

A tak sa aj ten najlepší a najrozumnejší zamestnávateľ môže ocitnúť v situácii, kedy musí jednoducho prepustiť časť alebo všetkých zamestnancov predajne.

Balíček starostlivosti

Ako sa staráte k zamestnancom, ktorí odchádzajú? Na západe je bežné, že pokiaľ sú zamestnanci prepustení získavajú nárok na balíčky ako:

  • Podpora psychológa
  • Podpora pri preškolení
  • Hľadanie nového miesta skôr ako dôjde k ukončeniu
  • Zvyšovanie kvalifikácie a rekvalifikácia
  • Telefonické a online poradenstvo na pomoc ľuďom so stresom a úzkosťou
  • Asistencia s finančným plánovaním
  • Pomoc s administratívou na úradoch
  • Pomoc s vybavením odkladov úverov, hypoték a iných platieb v čase nezamestnanosti
  • Asistencia HR pri definovaní všetkých možností, ktoré má zamestnanec: dávky, dotácie a iné sociálne balíčky.

Ak dáte do ruky vašim ľuďom balíček pomoci pri odchode, tak mu ukážete, že vám ako zamestnávateľovi záleží na vašich zamestnanoch, či už u vás budú naďalej pracovať alebo nie.

Je dôležité, aké meno budú ľudia ďalej šíriť o vašej firme. A hlavne, aký názor budú mať na vás a vaše správanie sa k zamestnancom, vaši zákazníci.

0 comments on “Úcta a rešpekt k zamestnancom počas COVID-19. Časť II.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: