Marketing

Donáška jedla je minulosť! Pripravte sa na PREDPLATNÉ JEDLA.

Ingrediencie a recept rovno domov

Boli by ste ochotní zaplatiť za donášku jedla, ak by prišli len suroviny a jedlo by ste si museli uvariť sami? A čo tak predplatiť si tento systém za mesačný poplatok?

Systém predplatného zažíva mimo Slovenska obrovský rozmach. Môžete si predplatiť topánky, ktoré vám alebo vašim deťom budú chodiť za mesačný poplatok v pravidelných intervaloch. Rovnako je možné predplatiť si oblečenie alebo kozmetiku, tak prečo nie jedlo.

Vo svete je množstvo podobných modelov predplatného jedla, na Slovensku okrem nedávno predstaveného predplatného vína, žiaden. A pritom sa tu otvára možnosť pre všetky reštaurácie alebo supermarkety mať svoj vlastný model na niečo podobné. A práve počas karantény, keď sú ľudia doma celý mesiac či dva, majú ľudia rôzne problémy spojené s varením a stravovaním:

  • Čo variť na zajtra, keď už mám všetkého plné zuby.
  • Ako variť, keď to neviem.
  • Nemôžem si objednávať nezdravé rýchle občerstvenie každý deň.
  • Z čoho budem variť, čo mám vlastne doma?

HelloFresh je obľúbená donáška jedla, ale v jednom sa výrazne odlišuje. Toto jedlo si musíte sami uvariť. Je to spojenie dvoch typov klasických donášok: donáška potravín (ako Tesco domov) s donáškou jedla (ako Wolt), čím vzniklo PREDPLATNÉ JEDLA v štýle “Urob Si Sám”. Ide v podstate o systém, kedy vám príde všetko potrebné na konkrétny recept od ingrediencií v presnom počte a pomere až po recepty. Všetko si potom uvaríte sami.

HelloFresh funguje jednoducho

Celý model o sebe tvrdí, že prináša zodpovedný a udržateľný spôsob prípravy potravín, bez zbytočného plytvania.

K predplatnému jedla vám každý týždeň prídu nové recepty, ktoré zabezpečia vyváženú a pestrú stravu. Všetky ingrediencie sú v presnom zložení, takže nevzniká žiaden odpad. Môžete si zvoliť viaceré plány ako klasické jedlá obsahujúce mäso, vegetariánske alebo aj nízko kalorické.

Pri voľbe typu predplatného si vyberáte aj frekvenciu zasielania jedál v každom týždni, rádovo od 1 krát až po 7 krát v závislosti od služby, plánu a firmy. Dôležitým faktorom mesačného poplatku je aj počet stravníkov, pre ktorých plánujete variť. Cena sa napríklad v HelloFresh pohybuje v závislosti od frekvencie od 8,99$ po 10,99$ za porciu. K tomu všetkému treba pridať aj doručenie, hoci niektoré firmy ho ponúkajú zdarma, pričom je zjavné, že náklady spojené so zaslaním majú prenesené do poplatku za predplatné. Pre ilustráciu večere v HelloFresh predplatné 4 krát do týždňa pre dvoch stravníkov vás bude stáť takmer 320$ mesačne.

Budúcnosť varenia?

Otáznym stále ostáva, či je v tejto predpríprave surovín a výbere receptu skutočne pridaná hodnota a či je hodná sume, ktorú za to platíte.

HelloFresh má namierené aj mimo klasického predplatného jedla. Preto upravuje svoje biznis model aj tak, aby bol dostupnejší širokej verejnosti. Do supermarketov postupne prichádzajú pred-pripravené balíčky jedla. Takto si môžete v supermarkete kúpiť všetko potrebné na domácu prípravu konkrétneho receptu. Je toto budúcnosť varenia? Už žiadne jednotlivé ingrediencie, ale rovno potraviny v balíčku na jednotlivé jedlo, či porciu.

Zdroj: hellofresh

Množstvo alternatív

Vo svete je samozrejme veľa alternatív k HelloFresh.


  • Marley Spoon od Marthy Stewartovej
  • The Scramble,
  • SunBasket to poňal zoširoka. Umožňuje celodenný stravovací program od raňajok až po večeru.
  • Green Chef
  • MindfullChef
  • Amazon pochopil, že trend domácej gastronómie sa bude v najbližších rokoch rozvíjať, a preto vstúpil na tento trh so svojou verziou Amazon Meal kit.

Predplatné rýchleho občerstvenia

Prvá lastovička z rýchleho občerstvenia vstupuje na trh “urob si sám” jedál. Chick-fil-A spúšťa balíček, v ktorom budete mať všetko potrebné k tomu, aby ste si mohli doma navariť večeru. Za 14,99$ máte večeru pre dvoch. Zatiaľ majú v ponuke iba jedno jedlo a to je parmezánové kurča so špagetami.

Nastavenie ceny a návratnosti celého projektu je samozrejme otázne, ale systém je veľmi zaujímavý. Množstvo ľudí si chce variť doma a chce žiť zdravo. Len buď nemá čas na varenie alebo na nákup potravín. Preto tento systém rieši veľa problémov, ktoré odrádzajú veľké množstvo stravníkov od domáceho varenia. Na čo kupovať celú ustricovú omáčku na jedno jedlo, ak do receptu potrebujem jednu čajovú lyžičku?

Predplatné jedla a balíčky pred-pripravených ingrediencií sú podľa mňa budúcnosťou varenia hlavne pre všetkých, ktorí chcú žiť zdravo, ale sú limitovaný časom.

Varíte si doma? Využili by ste takúto možnosť donášky ingrediencií a varenia si?

0 comments on “Donáška jedla je minulosť! Pripravte sa na PREDPLATNÉ JEDLA.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: