Retail

Maloobchod a COVID adaptácia. Vytvorte zábavný park, kým ľudia čakajú v rade.

Zábavný park pred obchodom.

Maloobchod sa dlhé roky snaží transformovať do podoby, kde zákazník získa skvelú zákaznícku skúsenosť a neočakávaný zážitok. No čakanie v rade k tomu určite nepatrí.

Hneď po prvých uvoľneniach protipandemických opatrení sa stali rady pred obchodmi samozrejmosťou. Hoci u nás už došlo k úplnému uvoľneniu, stále je možné vidieť pred obchodmi rady. Zároveň nad nami stále visí hrozba, že všetky zrušené obmedzenia môžu byť kedykoľvek obnovené.

Práve “Obdobie čakania v radoch” počas Covid opatrení poukazuje na nové podmienky maloobchodu. Dodržiavanie 2 metrovej vzdialenosti, maximálny počet zákazníkov, obmedzené otváracie hodiny a samotný strach z vírusu mali za následok, že sa nákup stal nútenou aktivitou bez radosti a toho, aby zákazník túžil po návšteve obchodu.

“Čo tak urobiť z niečoho tak nudného a otravného ako je čakanie v rade, niečo čo bude pridanou hodnotou? Na čo sa zákazníci budú tešiť?”

Dlhé rady mimo predajne budú súčasťou nakupovania, či sa nám to páči alebo nie a čas strávený čakaním je možné premeniť na zábavný a príjemný zážitok. Theory House prišiel s novým konceptom zábavného parku QueueEXP™. Tento koncept spočíva v tom, že zákazník, ktorý čaká pred predajňou môže byť vtiahnutý do nákupného procesu, a takto mu umožníme presne ten zákaznícky zážitok s “wow”efektom. Cieľom je ponoriť zákazníka do ponuky produktov a pripraviť ich na samotný nákup, ako aj zefektívniť celý pobyt vo vnútri predajne.

Prečo teda “nevytiahnuť” časť predajne von pred oficiálny vstup, kde čakajú nervózni zákazníci. A umožniť tak zákazníkom zabaviť a inšpirovať sa, prípadne sa vzdelať o produktoch alebo získať informácie súvisiace s predávaným portfóliom. Na štýl zábavného parku bude zákazník prechádzať jednotlivými tematickými sekciami a čas strávený čakaním mu jednak rýchlo ubehne, a zároveň bude mať pocit, že je už v obchode. V prípade, že obchod pripraví zaujímavé a meniace sa expozície s pútavými elementmi, sprostredkuje zákazníkom pocit, akoby boli už vo vnútri.

8 tipov na “Zábavnú jazdu v rade” pred predajňou.

Zábavná jazda pred obchodom môže mať viaceré podoby. Tu je nástrel toho, čo by to mohlo byť:

 • Novinky – počas státia v rade je dôležité upozorniť na to, čo nové pribudlo do portfólia.

 • TOP produkty – prezentovať najpredávanejšie produkty často krát uľahčí zákazníkovi rozhodnutie, pretože čo sa predáva má pomyselnú nálepku “dobré”.

 • Doplnkový tovar – ku každej hlavnej sekcii pridať, doplnkový tovar, aby zákazník získal inšpiráciu ešte pred vstupom do predajne.

 • Tematické príbehy – ak má obchod široký sortiment je dôležité predstaviť ho v rozličných tematických sekciách:
  • maľujeme (všetko potrebné k maľovaniu)
  • varíme (inšpirácia k receptom, inšpirácia pre kúpu kuchynských pomocníkov)
  • perieme (všetko na pranie, od prášku cez kôš na prádlo až po sušiaky)
  • upratujeme (podlahy a mopy, čistiace prostriedky a iní moderní pomocníci)

 • Príbeh značky – Prerozprávať svoj príbeh je pre značky dôležité. Ak má značka čo povedať, je dôležité, aby zákazníci vedeli ako vznikla, čo je jej misia, a prečo robí to, čo robí.
 • Náučná cesta “ako na to” alebo “tipy a triky” – hobby markety môžu napríklad vytvoriť náučnú cestu, kde bude odprezentované “ako na to” spolu s potrebným tovarom.
  • ako na novú podlahu (jednotlivé kroky na položenie novej podlahy, potrebný materiál a kde ho nájdu, tipy a triky)
  • ako na nový balkón
  • výmena kachličiek po prvý krát

 • Gamifikácia – Zabaviť zákazníka formou hry, napríklad: vyhraj zľavu za čakanie ak vylúštiš našu hádanku. Krok po kroku nová indícia a každé stanovisko bude znamenať novú úlohu. Vhodne zvolená obtiažnosť bude mať za následok presné načasovanie pri čakaní. Posledná indícia pri vstupe do predajne.

 • Mapka predajne – aby si mohol zákazník lepšie zvážiť ako bude postupovať pri svojom nákupe a rozvrhnúť čo kde nájde, môžu jednotlivé stanovištia obsahovať rozpis sekcií predajne s legendou, čo kde nájdete.

Ako vnímate čakanie v radoch? Privítali by ste takéto vylepšenie “čakania”?

0 comments on “Maloobchod a COVID adaptácia. Vytvorte zábavný park, kým ľudia čakajú v rade.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: