Marketing

LGBT a dúhový pochod ako marketingový nástroj.

Postoj a vyšší zmysel v marketingu.

Podpora komunity a vyjadrenie spolupatričnosti patrí v týchto dňoch ku kľúčovým marketingovým prvkom značiek. Či už “korona” prístup alebo násilné protesty v USA proti rasizmu, všetko má jedno spoločné. Buď značka zaujme stanovisko a osloví novovzniknuté publikum, alebo sa nevyjadrí a zostane ticho.

Základné atribúty úspechu:

  • Vyjadrite váš postoj
  • Prepojte vašu kampaň s daným postojom
  • Nájdite vyšší zmysel (sponzoring alebo podpora neziskovky, ktorá sa daným problémom zaoberá)
  • vytvorte produkt, ktorý definuje váš postoj a prepája vašu značku s komunitou, ktorú chcete osloviť.

Značka sa takto môže vymedziť oproti ostatným “tichým” a ak to spraví dostatočne prezieravo a bez urážky jednej zo strán, tak sa dostane do povedomia presne toho auditória, ktoré vytvára dané hnutie. Momentálne je “in” LGBT. Nakoľko je jún, mesiac Dúhových pochodov, LGBT komunita je teraz v reflektoroch mnohých značiek. Práve kvôli obmedzeniam spôsobených pandémiou COVID-19 sa dúhové pochody nemôžu konať a veľa priaznivcov a podporovateľov sa presunulo do online sveta. Viaceré značky sa takto snažia vyjadriť spolupatričnosť s komunitou LGBT prostredníctvom vhodne definovaného postoja a prepojenia ich produktov s LGBT komunitou.

TrueLife – dúhové THC

Truelife, firma zaoberajúca sa predajom canabisu na medicínske účely vo forme THC aj CBD v USA sa rozhodla, že podporí komunitu LGBT. Takto chce poukázať na svoj záväzok stáť za právami a dôstojnosťou všetkých ľudí bez výnimky. Uviedli limitovanú špeciálnu edíciu dúhové vaporizéry, ako aj náplň canabisového oleja v dúhovej farbe. Zároveň kampaň prepájajú s vyšším účelom, keď % z predaja pôjde 8 neziskovkám podporujúcim organizovanie LGBT Pride. Pre všetkých, ktorí chcú podporiť touto formou akýkoľvek vyšší zmysel, nezabudnime, že u nás užívanie canabisu na lekárske účely nie je bežnou formou liečby.

Vaporizér Truelife v dúhovej verzii na podporu LGBT Pride. Zdroj: trulieve.com

EyeBuyDirect – dúhové okuliare

Online optika EyeBuyDirect sa v prvom kroku svojej kampane spojila s The Trevor Project, ktorý sa sústreďuje na boj proti samovraždám mladých homosexuálov. V druhom kroku uviedli špeciálnu limitovanú kolekciu The Freedom Collection (Kolekcia slobody), kde chcú poukázať na fakt, že láska má viacero odtieňov a to treba osláviť. 5% z predaja pôjde na Trevor Project. Eyebuydirect chce takto osláviť 50. výročie Dúhových pochodov a preto vyrobili túto extra farebnú kolekciu, ktorá podporuje komunitu LGBT a slobodu prejavu. V kolekcii nájdete rámy s názvom ako sloboda, sila, dúha alebo rámy symbolizujúce všetky farby dúhy s názvom rovnosť.

Čo je ich postojom? Že veria vo svet, v ktorom má každý svoje miesto a je oslavovaný za svoju jedinečnosť. Hlavná myšlienka Dúhovej kolekcie je, aby sa každý cítil, že patrí do tejto kolekcie bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza alebo koho sa rozhodol milovať. Preto sú ich cieľovou skupinou liberálni potencionálni zákazníci.

Kolekcia sloboda od EyeBuyDirect na podporu LGBT. Zdroj: eyebuydirect.com

Kiehl’s – Dúhové eventy

Aj kozmetická firma so zameraním na starostlivosť o pokožku Kiehl’s spustila v rámci osláv mesiaca dúhového pochodu spoluprácu s projektom Trevor. Projektu daruje finančný dar vo výške 100 000$. Značka chce takto zvýšiť povedomie o komunite LGBT, hlavne u mladých ľudí. Čomu nasvedčuje práve kooperácia s projektom Trevor. Nakoľko práve tento projekt sa zaoberá psychologickou pomocou mladým homosexuálom. Zároveň spúšťa #HealthySkinForAll, ktorá je zameraná na inklúziu, rovnosť a oslavu rôznorodosti.

Kiehl’s ide ďalej za túto jednorázovú finančnú aktivitu. Počas celého dúhového júna bude hosťovať na svojich sociálnych kontách rôzne Live eventy. Napríklad na @Kiehls Instagrame bude Live vysielanie s LGBT ambasádorom, na podporu zbierky pre spomínaný projekt Trevor. Aktivitu dopĺňajú aj o marketingový rozmer, kedy dúhový mesiac spojili s 20% zľavou.

Spolupráca Kiehls a Trevor na podporu mladej komunity LGBT. Zdroj: Instagram/kiehls

NYX Professional Makeup – dúhový makeup

Kozmetická značka NYX cosmetics spustila iniciatívu virtuálneho pochodu – I March for it.

Nakoľko nie je možné absolvovať reálny dúhový pochod, tak sa rozhodli spolu s organizáciou Los Angels LGBT Center zrealizovať edukatívnu platformu a virtuálny dúhový pochod. Ich kampaň cez platformu “Proud Allies for All” (Hrdí spojenci pre všetkých) chce vzdelávať na témy ako a čo znamená LGBT, ako podporiť komunitu, ako sa k nej správať a aké je to byť spojencom komunity LGBT.

Stačí si stiahnuť filter s názvom “Proud Allies” na ich instagrame @nyxcosmetics a spraviť si “dúhové selfíčko”. Celý virtuálny pochod spočíva v zdieľaní vašej fotky a informácie pre koho pochodujete. A tiež môžete pozvať priateľov, aby sa pridali k pochodu. NYX cosmetics chce tento unikátny obsah použiť na všetkých svojich sociálnych sieťach ako masívnu kampaň podporujúcu LGBT komunitu.

Práve ich snaha odprezentovať LGBT komunitu a tým pádom ju priblížiť širokej verejnosti je definovanie ich postoja. To, že vytvárajú komunitu “spojencov” v hnutí, ich opäť odlišuje od iných značiek v obore, ale zároveň aj vymedzuje od iných podporovateľov diskriminovaných komunít.


Skittles Pride – čiernobiele lentilky

Skittles prichádza so špeciálnou edíciou čiernobieleho balenia ako kontrast k dúhovej farbe, ktorá definuje Skittles. Základná logika kampane znie, že “Počas Pochodu je dôležitá iba jedna dúha”. A preto sa vzdali svojej dúhovej farby na obale a navyše aj samotné lentilky vnútri sú bezfarebné. Z každého balenia počas celého “dúhového júna” poputuje 1$ do organizácie GLAAD.

Čiernobiele balenie, inak farebných Skittles. Zdroj: facebook/skittles

Skittles definuje svoj postoj a prejavuje solidaritu s marginalizovanou komunitou až do takej miery, že siahlo na svoju vlastnú identitu značky – farebnosť. Je to jasná deklarácia solidarity a zakomponovanie vyššieho úmyslu v podobe 1$ z každého balenia, dotvára celú kampaň.


Coolhouse – dúhová zmrzlina

Coolhouse jasne definuje svoju misiu, ktorá spočíva v podpore, inšpirovaní a obhajobe všetkých. Spolupratričnosť s komunitou LGBT preto vyjadruje novinkou spomedzi svojich príchutí v podobe mentolovej verzie EnjoyMINT For All.

Celý postoj najlepšie vyjadruje Natasha Case, CEO a spoluzakladateľka Coolhaus. „EnjoyMINT For All je náš najnovší spôsob ako povedať, že vás vidíme, oslavujeme vás a stojíme za vami, najmä v tomto ťažkom období.“

Dúhová zmrzlina od Coolhouse. Zdroj: facebook/coolhouse

Nakoľko zákaz zhromažďovania sa nemožňuje klasické Dúhové pochody spúšťa Coolhouse cez svoje kontá na sociálnych sieťach návod, ako si vytvoriť vlastný “zmrzlinový dúhový pochod” doma. Vezmite akúkoľvek coolhouse zmrzku použite rôzne farebné topingy ako dúhu, označte @Coolhaus a dajte #Pride2020. Takto nabádajú svojich followerov na to, aby zdieľali obsah podporujúci ich myšlienku. Ich účet na Instagrame alebo Facebooku sa stáva námestím pre zmrzlinový dúhový pochod tisícok ľudí. Tomu sa hovorí misia a odhodlanie v realite.


1 comment on “LGBT a dúhový pochod ako marketingový nástroj.

  1. Pingback: Čo do pekla… (ČdP)? O neštandardnej reklame, ktorú si zapamätáte. – About sale

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: