Retail

Covid-19 ako nový trend pre Retail.

Dopyt sa mení a predajcovia tiež.

Korona nás zaskočila a spôsobila revolúciu v našich životoch, ale aj v obchode. Niektoré značky zostali zaskočené, no iné sa rýchlo prispôsobili a začali z novej situácie profitovať. Príkladom je veľký boom nových miliardárov v Malajzii, nakoľko priemysel s gumenými rukavicami z nich spravil boháčov. Naopak, firmy s prevažne maloobchodným modelom predajní a bez online platformy, trpia najviac.

Preto niektoré značky začali proaktívne využívať Koronu na vytváranie nových predajných kanálov alebo prípravu produktov, služieb a technológii, ktoré vznikli práve z tejto krízy.

 • Upratovacie firmy vystriedajú firmy na dezinfekciu domácností, firemných priestorov či predajní.
 • Košele sa stanú funkčné v novom slova zmysle, kedy budú aktívne zabíjať COVID-19.
 • Rúška sa stanú súčasťou uniformy predajcov, a stanú sa chodiacim bilboardom.
 • Štandardom budú automaty merajúce teplotu a nosenie rúška.
 • Hotovosť sa prestane používať a naopak bude sa vkladať do reverzných bankomatov, ktoré vydajú naopak platobnú kartu.
 • Predajcovia sa postupne zmenia na baličov a klikni a vyzdvihni pracovníkov.

Firmy na upratovanie

Na Slovensku máme dostatok spoločností zaoberajúcich sa upratovaním firiem alebo domácností. Najviac vyťažené sú síce pred Vianocami, kedy nie je možnosť nájsť voľný termín, avšak pri dvojmesačnom “lockdowne” alebo súčasnom home office systéme, nemajú tieto firmy prakticky čo robiť. Všetci sú doma, upratujú si a zároveň sú firmy prázdne, keďže ľudia pracujú z domu. Takže, kde teraz nájsť biznis. V Green Home Solution prišli s dezinfekciou domov, ako služby počas pandémie. Zaujímavé a aj dosť užitočné. Určite si služba nájde svojich “monkov”. Dezinfekciu ponúkajú na troch úrovniach pričom tretia úroveň zabezpečí nemocnične sterilné prostredie. Je to možnosť aj pre slovenské firmy, tu som nič také nenašiel.


Košele, ktoré zabijú vírus

Tevero sa pridáva k novému trendu, ktorý hýbe súčasným textilným priemyslom. Je milión variácií a značiek, ale košele Tevero z látky s patentovanou technológiou Virus Shield sú z materiálu, ktorý zabíja vírus COVID-19. Firma deklaruje, že za 30 minút zneutralizujú akékoľvek vírusy vrátane Covid-19. HeiQ Viroblock NPJ03 je švajčiarska textilná technológia, ktorá sa do látky dodáva v záverečnej fáze výrobného procesu. Uplatnenie tejto technológie nájdete okrem módneho priemyslu aj v športe, medicínskych ochranných prostriedkoch, či dokonca v matracoch. V rámci kolekcie – Virus Shield® uviedli na trh hygienický a módny sortiment masiek, rukavíc a módnych tkanín.

Zdroj: teveroworld.com/virus-shield

Rúško ako reklama

FPS apparel sa rozhodol, že ako skvelý ťah pri Korone je využiť rúška ako fantastické médium pre potlač, a zároveň vytvoriť možnosť pre novú formu suvenírov. Takže po novom bude samozrejmosť rúško od Slovanu, alebo sa bude Manchaster United mikina predávať spolu s licencovaným rúškom.

Aj Ads of Brands prišla s nápadom, aby rúška fungovali ako reklamné médium. V čase, keď sa musíte celý čas pozerať na rúško predajcu v každom obchode, je to skvelý formát na odkomunikovanie čohokoľvek. Je to krásny príklad nadprahových správ, kedy informáciu, ktorú chcete odkomunikovať vystavíte priamo pred zákazníka, tak často a tak viditeľne, že sa s ňou začne stotožňovať.

Zdroj: adsoftheworld.com

Vstupná kontrola

Nie len v Amerike ale aj u nás sa môžeme pochváliť startupom hodným potlesku. Je ním FeverScreener, ale rovnako aj Qopper vytvorili kontrolný systém pre vstupy. Feverscreener kontroluje vstupujúcich, či majú rúško alebo nie a či nemajú zvýšenú telesnú teplotu. Toto využitie kontroly vstupujúcich zákazníkov už na Slovensku nájdete v Yeme, V TA3, v Markíze alebo v niektorých základných školách. Na to, aby sa zákazníci aj zamestnanci po otvorení ekonomiky cítili bezpečne je toto zariadenie veľkou pomôckou. Uvidíme ako sa osvedčí zariadenie po otvorení všetkých škôl a prepuknutí druhej vlny.


Reverzný bankomat

Alternatívne formy platby zažili počas pandémie boom. Používanie hotovosti sa na základe rizika spojeného s možnosťou infekcie minimalizovalo a výber hotovosti z bankomatov prakticky zastal. Prichádza preto reverzný bankomat od Xtminc. Klasický ATM sa nahradil za XTM. Áno bankomat, kde vlastne strčíte peniaze a vypadne vám nabitá Mastecard platobná karta. Popravde netuším, kto kde a kedy toto využíva, lebo u nás sú bezhotovostné a bezkontaktné platby celkovo rozvinuté. Ako to funguje? Prídete k XTM vložíte od 10$ do 1000$ a stlačíte vydať Mastercard a… hotovo. Vypadne karta a môžete veselo platiť bezhotovostne. Cieľom je minimalizovať používanie hotovosti a dostať čo najviac peňazí z obehu a tým dopomôcť boju proti rozširovaniu Covid-19.

Slovnaft už zaviedol automaty na hotovosť. Na vybraných pumpách už nepríde personál do kontaktu so žiadnou hotovosťou. Chcete platiť v hotovosti? Použite automat pod pultom.

Automat na hotovosť na pumpe Slovnaft. Zdroj: JK

Evolúcia nakupovania “Klikni a Vyzdvihni”

Počas uzávery maloobchodných predajní, došlo k evolúcii “Klikni a vyzdvihni” spôsobu nakupovania, nakoľko nebolo možné len tak napochodovať do predajne a kúpiť si tovar alebo jedlo. Šikovný predajcovia vymysleli preto tzv. “Curbside pick up”. Voľný preklad je niečo ako vyzdvihnutie “Spred obchodu”, kedy sa tovar po uhradení pripraví a vloží iba do kufra auta alebo sa nechá na vyčlenenom mieste mimo priestorov obchodu. Takto sú zamestnanci maloobchodu v bezpečí a zároveň vedia aj obslúžiť zákazníkov.

Firma White prichádza so systémovým riešením tohoto častokrát improvizovaného systému. Vytvorili zariadenie Upass, ktoré je Bezobslužným odberným miestom, ktoré môžete umiestniť vo vnútri prevádzky ale aj mimo nej. Systém má pomôcť hlavne potravinárom adaptovať sa na extrémne rýchlo meniace sa prostredie, kde dochádza k zvýšenej miere online objednávok. Upass ako prvý skladovací bezobslužný výdajný systém sľubuje jasné výhody:

 • Bezpečnosť pre zamestnancov aj zákazníkov, nakoľko sa jedná o bezobslužný systém a všetko ide formou samoobsluhy
 • Zákazník nie je viazaný na vopred určený čas vyzdvihnutia lebo systém Upass funguje 24/7
 • Zariadenie funguje okolo 3 stupňoch Celzia, aby mohli byť potraviny bezpečne uložené
 • Zariadenie vie byť riadené jedným zamestnancom, takže sľubuje výrazné úspory nákladov a prevádzkovú efektivitu
 • Zariadenie je automatická výdajňa a zároveň sklad, takže predajca už nemusí obetovať skladové priestory na úkor predajnej plochy
Zdroj: whitesystems.com/UPAS

0 comments on “Covid-19 ako nový trend pre Retail.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: