Retail

Shibuya, virtuálna budúcnosť retailu.

Virtuálne nákupné centrum je za rohom.

Svet sa za posledné 4 mesiace zmenil. Ľudia začali uvažovať v intenciách ako samota, odlúčenie a spoločenská izolácia. Vyskúšali si to a zatiaľ čo jedna časť dychtivo očakáva opätovnú socializáciu, druhá časť naopak objavila nevídanú záľubu v online svete.

Autor fotky: Sound On na Pexels

Virtuálna komunikácia nadobudla nové rozmery. Zoom sa stal tou najväčšou zasadačkou na svete, kedy od TOP firiem až po triedu môjho 7 ročného synovca fičia na vlnách virtuálnej konferencie.

Teraz je však otázne ako COVID-19 a iné nadchádzajúce pandémie urýchlia prerod sci-fi virtuálnych vízií do reálneho sveta. Útek do virtuálneho sveta je badateľný aj v segmente E športu, ktorý počas karantény nabral na sile. Avatar začína byť rovnako súčasťou dnešných hier, ako kedysi diskety. Veď sa ani niet čomu diviť. Ste doma a máte počítač alebo hernú konzolu, tak čo budete robiť? Hrať sa. Práve rozvoj VR a následných zariadení speje k tomu, že čoskoro budeme svedkami niečoho nového.

Dostávame sa do sféry, krôčik od virtuálneho sveta Oasis z filmu Ready player One. Svet z roku 2045 je tu zničený vojnami a pandémiami, je hrozným miestom pre život a jedinou útechou je útek do virtuálneho sveta. Korona urýchlila technologickú inováciu vo všetkých odvetviach, a to čo sa zdalo ako utópia alebo sci-fi ešte v decembri 2019, tak v decembri 2021 môže byť bežnou súčasťou našich životov. A okrem zábavy tam má svoje miesto aj sféra nákupov a biznisu.

Virtuálny obyvateľ v tomto novom svete dostáva presne to, čo potrebuje. Tým sú dávky endorfínov a iných hormónov šťastia, ktoré vytvárajú z daných virtuálnych zážitkov určitú závislosť. Práve toto naplnenie našej potreby, na ktorej sme bežne závislí, v podobe pocitu šťastia a radosti z úspechu vymizlo. O to ľahšie je postarať sa o naplnenie týchto potrieb vo virtuálnom svete. Virtuálna realita je skrátka miestom, kde človek môže byť čímkoľvek a robiť čokoľvek.

Na scénu prichádza Shibuya

Prvým krokom v ústrety virtuálneho sveta je Svet Shibuya. Názov nesie podľa skutočnej štvrte Shibuya v Tokiu a je jej vernou kópiou.

Tento projekt vznikol ako odpoveď na pandemické reštrikcie, aby oživili srdce tokijských eventov aspoň vo virtuálnej sfére. Tradičné Shibuya eventy a zábava si našli svoje nové miesto, zatiaľ čo auditórium ostalo to isté. Fyzickí zákazníci sa stali virtuálnymi.


Idea tvorcov je vytvoriť druhú Shibuyiu, ktorá má nekonečne veľký potenciál, a hlavne je to spôsob ako udržať kultúrny život aj v čase “lockdown-u” celej spoločnosti.

Vytvoríte si vlastného avatara a môžete sa prechádzať po uliciach a navštevovať rôzne eventy, či predstavenia. Celý projekt je zároveň založený na virtuálnej interakcii s ďalšími používateľmi. Preto v tomto svete nachádza alternatívu aj sociálna exklúzia, ktorú pociťuje čoraz viac ľudí.

Odštartovanie tohoto sveta bolo v “duchu”  anime seriálu Ghost in the shell so všetkými postavami a za podpory Netflix.

Virtuálne nákupné centrum na dosah.

Je to krôčik od toho, aby ste si dali VR okuliare a išli na nákup. Vojdete do virtuálneho supermarketu a vezmete si košík, ktorý si budete môcť prispôsobiť, a nakupujete. Celý váš nákup vám privezú v ten istý deň a navyše váš avatar získa body, aby ste si mohli vylepšiť váš virtuálny život. Virtuálna mena a útek do virtuálneho sveta budú veľmi lákavým zdrojom nového šťastia. Ale všetci to budeme považovať zo začiatku za zdravú formu zábavy. Ktorá neskôr môže prerásť do skutočnej virtualizácie nakupovania.

Prvé virtuálne nákupné centrum je za rohom. Vytvorí platformu na jednoduché vybudovanie virtuálnej predajne, ktorú si pár klikmi nadizajnujete a virtuálny e-shop bude na svete.

Čo myslíte, kto bude pionierom v tomto svete? Amazon, Google alebo jeden z mnohých startupov….

0 comments on “Shibuya, virtuálna budúcnosť retailu.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: