Retail

NOVINKA: Donáška liekov na predpis.

Ktorá lekáreň vyhrá jackpot?

Už ste rozmýšľali nad tým, prečo si nemôžeme objednať lieky na predpis z online lekárne s doručením domov? Pritom by to bol pre prvú lekáreň, ktorá to dokáže doslovne Jackpot. Kto sa tejto príležitosti chopí prvý? V USA je to už bežnou praxou, Estónsko a Nemecko spustili minulý rok.

Klikni a vyzdvihni

Prvý krok už v malej oklieštenej forme existuje v podobe klikni a vyzdvihni. No tento systém umožňuje iba telefonickú rezerváciu s osobným odberom v lekárni. V čase COVID-19 to je určité uľahčenie, ale nevidím žiadnu pridanú hodnotu v rámci možnej ochrany zákazníka. Aj tak musí ísť človek do lekárne osobne, či už s receptom alebo e-receptom.

E-recept už existuje, takže základný predpoklad pre predaj online liekov na predpis, je už splnený.

Ako funguje e-recept?

Lekár vypíše e-recept, pričom je možné vypísať aj tzv. opakovaný e-recept, s ktorým môže predpísať lieky až na 12 mesiacov. Lekár môže definovať periodicitu výberu aj množstvo, a teda napríklad určiť, že liek sa môže vybrať každé 3 mesiace a 3 krát do roka.

Autor fotky: Anna Shvets na Pexels

Existuje dokonca aj zablokovanie e-receptu. Táto funkcionalita sa využíva primárne v situácii, kedy lekáreň nemá liek fyzicky, a preto ho objednajú pre pacienta. Potom zablokujú viditeľnosť e-receptu v inej lekárni, aby si pacient nemohol vybrať liek viackrát.

Preveril som v lekárni ako funguje celý systém, a v čom je vlastne problém. Ide o reguláciu vo farmaceutikách na predpis. Ono by bolo možné, aby sa to udialo, len chýba vôľa ministerstva zregulovať predpisy tak, aby zreálnili túto možnosť.

Tak, a teraz si to zhrňme

 • Máme k dispozícii e-recept, ktorý sa dá vypísať aj na celý rok.
 • Lekáreň vie zablokovať e-recept, a teda obmedziť vydávanie iba pre jednu lekáreň.
 • Vieme zadefinovať aj frekvenciu vydávania, napríklad každé 3 mesiace.
 • E-recept je podmienený vypísaním cez rodné číslo, takže tu máme aj zaručený identifikátor, kedy sa dá overiť totožnosť.
 • Chýba len úprava legislatívy aby “iba voľnopredajné” bolo doplnené o Rx lieky (lieky na predpis) a nastavil sa kontrolný mechanizmus.

Nová služba predplatného: Vaše Lieky

Načo má chodiť pacient k lekárovi pre recept a potom do lekárne po lieky? Služba VAŠE LIEKY, by v sebe zahŕňala preferovanú lekáreň v priamom kontakte s pacientovým obvodným lekárom, doposlanie e-receptu v prípade potreby a následne zaslanie liekov na predpis priamo k zákazníkovi domov. Tento “Prescription concierge” servis by pomohol veľkému množstvu ľudí, hlavne v čase pandémie. Otvorí sa tu veľký priestor pre služby zákazníkom, ktoré môžu vytvoriť revolúciu v klasickom chápaní kupovania liekov.

Ja osobne som chodil do lekárne kupovať mamine lieky, lebo som nechcel, aby chodila do preexponovaného priestoru počas korony. A teda, ak by bola možnosť, aby som jej ich objednal cez e-shop s doručením na adresu, rozhodne by som si túto službu predplatil.

Autor fotky: Anna Shvets na Pexels

Možno by stálo za to zamyslieť sa nad tým, čo môže urobiť lekáreň navyše. A začať s rozumným konceptom ako robiť lobby na ŠÚKL (štátny ústav pre kontrolu liečív), aby začali s úpravou legislatívy. Online objednávka liekov na predpis a prevzatie starostlivosti o pacienta pri dlhodobých predpisoch môže predsa zabezpečiť lekáreň. V USA vzniká veľké množstvo firiem, ktoré dokážu posielať zákazníkom všetky potrebné lieky priamo domov.

Amazon kúpil Pill Pack, online lekáreň, ktorá posiela dávky liekov na základe lekárskeho predpisu priamo pacientom. Takto dostane zákazník svoje lieky v čas a automaticky. Nič lepšie, ako mať garantovaný príjem prostredníctvom predplatného si Amazon, sústreďujúci sa na služby a Prime servis, ani nemôže predstaviť. Lekáreň na Slovensku by získala dlhodobého loajálneho zákazníka s prakticky nulovým marketingom. Lebo lieky na predpis sú skrátka nutnosť.

Ak máme zákazníka, ktorý dlhodobo musí užívať lieky, je jednoduché vytvoriť systém, v ktorom mu bude lekáreň tieto lieky zasielať. Starší človek nerád chodí stále po lieky, dokonca často aj zabúda na ich dokúpenie. A držať túto časť pod kontrolou je pridaná hodnota pre zákazníka. Takto môže vzniknúť Predplatné liekov vo forme mesačného poplatku, a to je obojstranne výhodné.

Doplatky a platba

Čo s doplatkami? Jednoducho by sa úhrada realizovala ako bežný nákup online alebo cez formu predplatného. Samozrejme predplatné by obsahovalo pridanú hodnotu ako kuriér zdarma, históriu nákupov, špeciálne akcie, osobný lekárnik, a iné benefity podporujúce loajalitu. Aj samotné predplatné by malo dve varianty:

 • Navolená mesačná hodnota s platbou vopred. Na základe potrebných liekov sa vyráta hodnota predplatného. Pre zákazníkov bez internet bankingu aj platba pri doručení. Pričom dovoz bude zdarma.

Príklad: Magnerot, Celaskon, Zinok, by stáli 34 euro. Potreboval by som aj Serkep na astmu a Glazur na dýchanie. Posledné dva sú na predpis a doplatok je 8€. Každý sprej mi vydrží cca 1 mesiac. Takže moje predplatné by obsahovalo 34€+8€a teda 42€, čo by sa zaokrúhlilo na 45€. Toto by tvorilo môj mesačný paušál pre predplatné, a o všetko by sa postarala lekáreň. Skrátka by mi vždy k 20. dňu (pre istotu) prišla dávka liekov a hotovo.

 • Predplatné s variabilnou hodnotou a frekvenciou. Vhodné pre zákazníka bez pravidelného užívanie liekov. Dovoz stále zdarma.

Príklad: tento mesiac je chrípkové obdobie chcem Theraflu a Echinaceu forte. Zároveň ale nič na predpis, hodnota predplatného bude 18€. O mesiac nebudem potrebovať nič, takže hodnota bude 0€, avšak následne ochoriem a budem chcieť doručiť môj liek cez e-recept, čo mi lekár vypísal na moju chorobu a voľno predajné vitamíny. Takto uhradím iba doplatok 3€ a 10€ za vitamíny.

 • Samozrejmá bude možnosť bez predplatného, ale tu bude napríklad kuriér spoplatnený.
Autor fotky: Anna Shvets na Pexels

Celá pridaná hodnota online zasielania liekov na predpis spočíva hlavne v zákazníckej starostlivosti a servise. Okrem klasického predplatného je pre lekáreň výhrou aj bežná jednorázová možnosť zaslať lieky na predpis. K týmto liekom sa vždy nabaľujú aj voľnopredajné lieky.

Čo tým lekáreň získa.

 • prvenstvo v priemysle, ktorý je nekompromisný
 • Zákaznícku loajalitu
 • Prílev nových zákazníkov
 • Uľahčenie procesu vyzdvihnutia liekov umožní zabezpečenie si stálych zákazníkov
 • Predplatné zabezpečí stály príjem pre lekáreň v podobe spoplatneného servisu so 100% maržou
 • Komunikácia so zákazníckou základňou
 • Rozvoj povedomia o lekárni a možnosti spolupráce s farmaceutickými spoločnosťami na podpore programov. Akcie na lieky pre svojich predplatiteľov. Tu sa vie lekáreň tiež hrať s maržami.
 • Bolt Medicine, Wolt Medicine alebo akokoľvek to nazveme, by bola možnosť spolupráce lekárne s relatívne lacným dovozom.
 • Lekárne si budú môcť dohodnúť výdajné miesta kdekoľvek na Slovensku. Pumpy, supermarkety, maloobchodné predajne. Alebo to pôjde cez Zásielkovňu.

Ale čo realita? Môže to fungovať?

V Estónsku to funguje od minulého roka. Pričom je to naozaj “jednoduchý proces”, na ktorý máme aj my všetko potrebné. V Estónsku je zakázané predávať psychotropné lieky, narkotiká a steroidné lieky, takže prípadné zneužitie na tieto účely je obmedzené.

Všetko sa deje cez jeden portál: www.digilugu.ee. Zákazník si v online rozhraní registruje svoj občiansky preukaz a hotovo. Dokonca je možné s e-receptom nakupovať pre inú osobu:

 • Súkromný predpis, ktorý môže vyzdvihnúť alebo objednať iba konkrétna osoba, na ktorú je vypísaný predpis
 • Autorizovaný predpis, ktorý môže vyzdvihnúť aj iná osoba, než na koho je písaný recept. Avšak druhá osoba musí byť na e-recepte uvedená.

Zatiaľ čo my uvažujeme ako by mohol u nás systém vôbec fungovať, iní uvažujú ako už existujúci zefektívniť. V USA veľké firmy sústreďujú svoju energiu na tzv. “last mile” a teda doručovací proces, jeho skrátenie a zjednodušenie. V Costco dohodlo spoluprácu s donáškou Instacart na rozvoze liekov, aby boli schopný doručovať v ten istý deň, zatiaľ čo CSV testuje donášku liekov na predpis pomocou robotov.

0 comments on “NOVINKA: Donáška liekov na predpis.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: