Marketing

Voľby a retail – ako využiť voľby v obchode

Skrytá príležitosť pre obchodníka.

Voľby sú pre obchod veľkou príležitosťou. Konajú sa prevažne raz za 4 roky, a preto na ne upriamuje svoje pohľady množstvo ľudí, množstvo voličov, a tým pádom množstvo zákazníkov.

Je to obdobie, kedy majú značky a obchodníci obrovskú príležitosť pripomenúť sa, vyjadriť komunitného alebo národného ducha. Prípadne využiť toto obdobie ako marketingovú príležitosť s priamou kapitalizáciou.

Zameranie značiek na voľby možno rozdeliť na dve hlavné časti:

 • Branding: Podpora a aktívna účasť na voľbách
 • Marketing: Využitie marketingového potenciálu volieb

Branding: Podpora a aktívna účasť na voľbách

Značke nejde o priamu kapitalizáciu udalosti, ale o prepojenie vyššieho úmyslu so značkou. Obchodník sa takto dostane do povedomia širokého publika, pripomenie svoje hodnoty a zapojí sa aktívne do volebného procesu vo forme aktivizácie zákazníckej základne a propagovania volieb. Prepojenie volieb so značku je povýšenie klasickej marketingovej udalosti na iný level. Pomocou personifikácie sa vytvára dojem zodpovednej značky ako živého propagátora volieb a demokracie.

Nordstorm, American Eagle a Saks

Ak sa veľký obchodník spojí s neziskovkou, ktorá presadzuje osvetu o voľbách vznikne zaujímavý projekt. Nordstorm svoju iniciatívu “Nech je Váš hlas vypočutý” spojil s neziskovkami When We All Vote a National Urban League. Pomocou tejto spolupráce chce umožniť svojim zamestnancom a celej svojej zákazníckej základni zaregistrovať sa priamo vo svojich prevádzkach a tak zvýšiť počet voličov. Nordstorm má 50 000 zamestnancov po celých USA a toto zmobilizovanie svojich zamestnancov do aktívnej účasti na voľbách, či už samotným hlasovaním alebo dobrovoľníckou prácou na voľbách ako takých, je oslovenie širokej populácie. Nordstorm samozrejme podporil celú aktivitu aj svojou originálnou kolekciou, ale tá bola skôr sekundárnou aktivitou.

Predajňa Saks na Piatej Avenue pripravená k registrácii voličov. Zdroj: prnewswire.com

American Eagle ide rovnakou cestou ako Nordstorm. S Headcount.com vytvorili stránku, kde sa mohli registrovať voliči. Dôležité je hlavne, aby sa registrovali a urobili tak prvý krok. Takto dokázala značka American Eagle prepojiť svoje meno s hnutím propagujúcim demokraciu a volebné právo.

Saks išlo rovnakou ideológiou, ale zašlo ešte ďalej. Dokonalo prepojili retail s voľbami a umožnili vo svojej predajni na Piatej Avenue, aby sa zákazníci registrovali k voľbám. Skvelá príležitosť, ako navýšiť návštevnosť.

Minecraft

Neziskovka Rock the Vote v spoluprácii s Minecraft apeluje na mladú generáciu, aby išla voliť. Organizácia je zameraná na posilnenie politického povedomia mladých ľudí, tak spojenie s kultovou hrou má svoje opodstatnenie, a preto volajú po budovaní “Volebného” Minecraft sveta.


Voľby nike – každý hlas sa ráta

Nike patrí medzi globálne značky s globálnym záujmom. Tak ako sa opreli do podpory hnutia Black Lives Matter, tak isto idú do podpory volieb. Ich kampaň spadá do časti verejnej pomoci a hlásajú ideu “Každý hlas sa ráta”. Ide o apel na demokratické právo voliť a vyjadrenie svojho hlasu ako aj podporu, že aj kontroverzné volebné hlasovanie poštou sa má rátať. V tejto kampani nejde o promo produktov, ale ide o vyjadrenie podpory americkému ľudu, ako aj systému slobody slova a vyjadrenia, čo patrí medzi hlavné atribúty značky nike.

“Pretože nepotrebuješ byť hviezda, aby si mal hlas”

Nike

Marketing: Voľby ako kampaň

Iná forma využitia volieb je priama kapitalizácia volieb ako marketingovej príležitosti. Značka môže pripraviť nové kolekcie, konkrétny produkt alebo promovať existujúce produkty v duchu volieb.

Balíček prežitia

V DrinkBabe.net prišli s neuveriteľným nápadom – balíček na prežitie volebnej noci. Keby tak vedeli v tej dobe, že to nebude volebná noc, ale bude sa čakať týždeň na finálne výsledky. Ich Election Survival Kit za 29,90$ obsahuje všetko potrebné s veľmi trefnými názvami:

 • vankúš do ktorého môžete kričať ak budete mať nervy
 • fľašu vína na zapitie, resp opitie sa
 • antistresová loptička
 • papierové vreckovky pre slzy radosti aj smútku
 • 4 plechovky sektu na pomalé triezvenie po volebnej noci

Skvelý nápad, aj takto sa dá predávať víno.

Zdroj: drinkbabe.net

Trump z posteľného prádla

Tichá podpora volieb z pohľadu značky, účelu a dobrej myšlienky v podobe švédskeho výrobcu posteľného prádla a matracov Sova. Pripravte sa na bezsenné noci. A na matracoch Sova je z vhodne farebne navolených obliečok vytvorené torzo nápadne pripomínajúce už bývalého prezidenta USA. Inak povedané: “ak zvolíte Trumpa, bude to nočná mora….”


The Referendum Whopper

Niekedy sa myšlienka volieb dá rozvinúť do spolupráce viacerých značiek. Referendum o zmene ústavy v Chile poznačené zároveň COVID-19 spojil dve veľké značky. Uber Eats sa spojil s Burger King, základná idea bola, že pri hlasovaní je nutné použiť pero. Burger King sa rozhodol ku každému Whopperu pridať aj pero a takto zároveň spropagovať dôležitosť referenda. Veľmi vhodné miesto a čas ako sa dostať do povedomia v rámci dôležitej štátnej udalosti. Burger King a Uber “pomohli” pri hlasovaní o referende a nenápadne verejne podporili túto myšlienku.


Príhovor našich “priateľov”.

Na záver malý odkaz k voľbám od Kima a Putina. Represent.us na podporu nutnosti volieb zverejnili nahrávku dvoch “zarytých podporovateľov” demokracie. Kim Jong -Un “hovorí” všetkým voličom, že on nemusí nič robiť, pretože všetko pokazia sami voliči, ak nepôjdu voliť. Vo videu tvrdí, že demokracia aj tak neprežije, lebo sami voliči ju zničia a on nemusí ani prstom pohnúť. Trochu pritiahnuté za vlasy, ale idea je skvelá.


Ak sa obchodník zapojí aktívne do volieb a volebného obdobia, tak získa:

 • zvýšenie návštevnosti v kamenných obchodoch
 • zvýšenie povedomia o značke
 • priestor a príležitosť na propagáciu svojich hodnôt
 • dôvod na uvedenie volebnej kolekcie alebo produktu
 • priestor na aktívny predaj pod rúškom marketingovej príležitosti.

Odovzdať náš volebný hlas je nie len výsada, ale aj povinnosť. Trvalo storočia, kým sme sa dostali s demokraciou tam, kde sme teraz. Našou povinnosťou je udržať stav aký je, prípadne pomôcť zlepšiť ho. Ak sa značky stavajú do pozície obhajovateľov tohto nadobudnutého práva a dokážu zmobilizovať svoju zákaznícku základňu, je to veľká pomoc, bez ohľadu na možné marketingové využitie potenciálu volieb.

0 comments on “Voľby a retail – ako využiť voľby v obchode

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: