Retail

#1 Retail Trend: Posilňovňa budúcnosti. Centrum Života

Časť prvá.

Dnes končí lockdown pre posilňovne. Hurááá. No problém sa tým nerieši. Pandémia ukázala limity klasického fitka, čo dalo za vznik viacerým alternatívam.

Nahradia tieto alternatívy skutočné fitness? Budú onedlho posilňovne zívať prázdnotou a všetci budú cvičiť doma? V 90 rokoch nastúpili proti klasickým posilňovniam vtedajšie výdobytky techniky. Cvičiace programy na VHS a DVD. Tento boom bol obrovský, ale ľudia napriek tomu na posilňovňu nezanevreli.

Veľa sa zmení po vakcinácii väčšej časti populácie a pocit bezpečia umožní aj výraznejšie rušenie obmedzení. Je vakcína tým skutočným liekom pre fitness?

Ľudia museli začať cvičiť doma, zvykli si na to a zistili, že je to efektívnejšie. Teraz hľadajú alternatívy, ktoré im všetko uľahčia a ešte viac zjednodušia.


Prieskum RunRepeat, ktorý sa uskutočnil v marci 2021 v 142 krajinách na 11 193 účastníkoch, ukazuje ako sú vnímané fitká:

 • 70.97% z členov stále ešte necvičí vo svojich posilňovniach
 • 27.52% členov globálne a 34.94% v USA neplánujú návrat do posiľnovne aj keď budú zaočkovaný
 • 55.57% členov buď skončilo (29.80%) alebo pozastavilo (25.76%) svoje členstvo
 • Menej ako polovica (48.24%) prehlásila, že sa vrátia po zaočkovaní
 • 24.24% sa vráti, ale iba ak ich členovia rodiny, priatelia a okolie bude zaočkované

Podľa prieskumu 51,76 % cvičencov nepríde tak skoro do posilňovne, ani po očkovaní. Otázne je, kde a ako budú vykonávať svoje cvičenie. Zamerať sa preto na trendy fitness je podstatné na získanie nových cvičencov a na udržanie starých. Digitalizácia je len vstupnou bránou do reálneho fitka.

Zákazníci v čase strachu a pandémie spoznajú virtuálnu posilňovňu, ale ak všetko ustane a budú zaočkovaní budú hľadať niečo reálne. A prečo si neurobiť budúcu zákaznícku základňu práve teraz? Ked sú ľudia doma a potrebujú spoločnosť pri cvičení a hlavne Motiváciu.

Trendy pre fitness budúcnosti:

 • Koncentrácia zdravého životného štýlu – Centrum Života
 • Digitalizácia fitness
 • Spájanie sa – spolupráca firiem od cvičenia až po zabezpečenie jedla a Spa

Časť prvá:

Centrum života – Predajňa sa mení na službu.

Klasické fitness centrá sa postupne začnú meniť na centrá zdravia a života. Equinox je krásny príklad. Pod jednou strechou nájdete všetko od fitness, meditácie, wellness a Spa, osobného trénera, virtuálnych lekcií na cvičenie doma, až po nutričných poradcov.

Technogym Centrum Života. Zdroj: http://www.prnewswire.com

Ba čo viac, trend sa dostáva aj medzi samotné značky vyrábajúce prístroje na cvičenie. Technogym, je jednou z týchto značiek. Svoje predajne zmenili z klasického showroomu na klub poskytujúci komplexnú starostlivosť. Centrum je založené na privátnom členstve, poskytujúce všetko potrebné. Od cvičenia cez wellness, až po zdravý životný štýl. Fitko je len súčasťou celkového zdravého života. Preto posilňovne v tejto evolučnej časti nezanikajú, len sa vnárajú do niečoho väčšieho, čo ich presahuje. Do Centra Života.

Centrá Života budú poskytovať personalizované poradenstvo, všetky druhy cvičenia, či už virtuálne alebo skutočné. Všetko v duchu exkluzivity. Videá na vyžiadanie, tréningy na mieru a výživové poradenstvo sú samozrejmosťou. 

Všetko bude pod záštitou značky, ktorá by pred pandémiou predávala prístroje alebo mala sieť fitiek. No táto “Nad Značka” vytvára priestor plný zážitkov a dostáva sa do úrovne experimentálneho retailu. Predajňa už nie je obchod, ale mení sa na miesto, kde cieľový zákazník nájde všetko potrebné. Zákazníci stratia dôvod hľadať alternatívy mimo danej značky. Členstvo v Centre Života im umožní mať všetko okolo ich zdravého životného štýlu pod jednou strechou.


Lululemon to pochopil už dávno. Ich obrovské centrum poskytuje všetko od jogy až po wellness. Lululemon pritom vznikol ako značka s joga oblečením. Zo značky predávajúcej legíny sa stalo centrum na jogu a zdravý životný štýl.

Aj Technogym zvolil novú a inovatívnu formu predaja. Svoje produkty “nepredáva”, ale ide na to cez službu, ktorá je exkluzívnym členstvom pre zdravie. Ak si zákazník navykne na ich prístroje, na ktorých cvičí a na služby virtuálneho cvičenia, tak si zakúpi prístroj aj na domov. Predaj je stále zaobalený do príbehu a je súčasťou celého balíka. Predaj produktov sa takto stane len akýmsi doplnkom, alebo rozšírením služby, ktorá pôvodne pritiahla zákazníka do Centra života. Celá predajná snaha je otočená naruby. Produkt už nie je stredobodom značky. Je ním život zákazníka.

Fitness centrum bez prístrojov

Posilňovňa súčasnosti sa rozprestiera na veľkej ploche a je v nej vybavenie na cvičenie, hygienu a iné. Pandémia ich však zavrela. Čo tak vytvoriť alternatívu, ale bez prístrojov? No vážne. Všetko, čo budete v tomto fitku vidieť, je len krásne pripravená kancelária. Zaregistrujete sa a odídete domov. Tam začne váš prvý tréning.

Forme Life koncept exluzívneho fitka bez prístrojov. Zdroj: prnewswire.com

Forme life otvára v nákupných centrách Unibail-Rodamco-Westfield pobočku za pobočkou napriek lockdownu. URW u nás vlastní Aupark v Bratislave, tak sa možno dočkáme niečoho podobného aj u nás. Fitness centrum sa takto zmenilo na niečo malé, kompaktné a častokrát má formu mobilných stánkov alebo Pop Up konceptov.

Výhoda virtuálnej resp. digitálnej posilňovne je hlavne v nízko-nákladovom riešení tohto biznis modelu. V porovnaní s klasikou sú vstupné a operatívne náklady minimálne:

 • Klasické fitko musí nakúpiť prístroje, ale digitálna posilňovňa predáva prístroje zákazníkom
 • Obe alternatívy môžu vyberať aj mesačné alebo ročné vstupné.
 • Digitálna verzia platí malý prenájom iba za zhmotnenie značky v uvítacej kancelárii. Reálna posilňovňa sa rozprestiera na veľkej, draho platenej, ploche.
 • Digitálna posilňovňa má minimálne náklady na réžiu. Žiadne sprchy, žiadne resp minimálne mzdové náklady.
Forme life – Mobilný stánok v nákupnom centre. Stačí prísť a registrovať sa. Cvičí sa predsa doma.

Centrum Života a Fitko bez prístrojov sú však len začiatkom. Forme life sa však špecializuje na digitálny fitness prostredníctvom SMART zrkadla, ktoré nahradí aj osobného trénera. Preto sa v ďalšej časti povenujem digitálnemu fitness, ktoré je začiatkom alebo koncom niečoho nového. Závisí na tom pre koho.

Už čoskoro…. Časť druhá: Digitálne fitness.

1 comment on “#1 Retail Trend: Posilňovňa budúcnosti. Centrum Života

 1. Pingback: #1 Retail WOW: Posilňovňa budúcnosti. Digitálne a virtuálne fitko. – About sale

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: