Marketing

Čo do pekla… (ČdP)? Ako predať starý vynález za nový.

Na čo toto vymysleli?

Značky a firmy sa neustále pokúšajú o prelom vo svojom obore alebo o niečo unikátne, čo ľuďom vyrazí dych. Nie vždy sa však tento zámer stretne so zdravým rozumom. Túto rubriku som nazval „Čo do pekla….?“ (ČdP). Pravidelne si tu budeme predstavovať rôzne produkty alebo kampane, ktoré sa vymykajú tomu, čo označujeme ako normál. Je iba na vás, aký názor zaujmete. Či si poviete „Čo do pekla má znamenať…“ alebo naopak „Wow, to je dokonalý nápad….“.

Dnes to bude napríklad o tom, ako NE-variť, ale mať v kuchyni Hviezdne vojny. Prečo je každý z nás vynálezca – stačí si nezapnúť košeľu alebo ako vybudovať startup na WC zvone. Na záver si môžete kúpiť klbko vlny za 9500$ a uštrikovať si strieborný sveter.

Nekuchárska kniha – pre všetkých, ktorí nevaria.

Doručovanie jedla Postmates, (niečo ako Wolt), sa rozhodlo urobiť zaujímavú kuchárku. V skutočnosti sa jedná o Nekuchársku knihu pod názvom Don’t Cook Book. Jedná sa o najjednoduchšiu kuchárku, pretože sa v nej nevarí. A je určená pre všetkých Ne-kuchárov. Nájdete v nej inšpiratívne obrázky podobne ako v klasických kuchárkach. No samotné ingrediencie a postup je iba na pobavenie, podľa toho nič nenavaríte.

Kniha je v podstate jeden veľký jedálny lístok. Na každej strane sa totiž nachádza QR kód, kde je link na objednanie daného jedla. Nájdete si recept, dostanete na neho chuť, nebudete ho ale variť. Naskenujete QR kód a objednáte si ho priamo domov. Je to oslava donášky a šibalstva.

Počet kníh je limitovaný na 200 ks. Kniha využila logiku nedostupnosti: Urobte niečomu reklamu a dajte do obehu iba obmedzený počet kusov. Ľudia budú zrazu chcieť niečo, čo by inak nechceli. Táto kniha je preto skvelý nápad na promo značky.

Nekuchárka od Postmates. Zdroj: dontcookbook.com/recipes/

Značkový WC zvon

Luxusný, limitovaný, značkový… Výrobcovia a značky sa snažia predať svoje produkty rôznymi prívlastkami. “Ak nemáte značku, súťažíte o cenu a každý bude vždy schopný ju vyrobiť lacnejšie”. Tak znie jedna pravda. Ale čo je opakom tohto tvrdenia? Ak máte značku, nesúťažíte o cenu, a preto si môžete vypýtať čokoľvek.

Značka Staff použila túto logiku aj na zvon na WC. Je to produkt, ktorý nedostal facelift dekády. U nás stojí 3 eurá, na Amazone 10€. Avšak dizajnový WC zvon Staff má cenovku 32$. Recesia? Alebo len reflektovanie trhu, kedy niektorí jedinci už nevedia, čo si od dobroty kúpiť?

WC zvon Staff. Zdroj: meetyourstaff.co

Star Wars v kuchyni

Už máte po krk hranoliek v klasickej fritéze? Alebo vás už nebavia hrianky v hriankovači? Prichádza Star Wars edícia od Williams Sonoma. Aj klasický kuchynský riad a elektrospotrebiče sa môžu pretvoriť do niečoho zaujímavejšieho. Ak chcete osloviť mladú generáciu a v zárodku ich zákazníckeho života vytvoriť návyk na vašu značku, nie je nič lepšie ako vytvoriť radu ikonických “licencovaných” produktov.

Vo Williams Sonoma to pochopili a s radou Star Wars oslovujú jednak mladú generáciu, ale hlavne tých, ktorí trpia nostalgiou a chcú si dopriať kúsok niečoho, čo im pripomenie detstvo.

R2-D2 Hriankovač a Millenium Falcom waflovač od Williams Sonoma. Zdroj: simplemost.com

Košeľa bez zapínania. Hmmm….??

Napadlo by vás, že značka vznikne na tom, že nie každý nosí zapnutý posledný gombík na košeli? A predsa. Vznikol startup, ktorý vyrába “špeciálne košele” UNTUCKit, určené a navrhnuté na nosenie primárne bez zapnutia posledných dvoch gombíkov pri krku. Do značky investoval dokonca aj Wayne Gretzky. Zaujímavá zmena ne-zmena. Možno onedlho vzniknú nohavice s poetickým názvom BeZipsáky, ktoré ukončia problém rozopnutého rozparku. Nemali by ani zips ani gombíky a boli by určené na nosenie bez zapnutia. Košeľa UNTUCKit je super adept práve do rubriky ako predať starý vynález za nový.


Kancelárske potreby od Tiffanyho

Aj klasická spinka, ak jej dáte nový účel, vie byť pretavená do nového produktu. Tiffay “re-inventlo” kancelárske potreby do niečoho, čo môžeme nazvať extrémne excentrické šperky. Pretože neviem, kto by nosil do práce alebo školy pravítko za 475$. Môžete si kúpiť aj papierové poháriky za 125$, prípadne klbko vlny za 9500$ alebo kvetináč vo forme plechovky za 1500$. Všetko je samozrejme čisté striebro.

Ak nájdeme tú správnu klientelu, tak aj produkt, ktorí sa nám zdá ako nezmysel, nájde svojho zákazníka.

Strieborná plechovka za 1500$ od Tiffanyho. Zdroj: Tiffany.com

Čo spravia klasické značky? Nechajú to tak alebo vymyslia alternatívy svojich produktov, ktoré nájdu prominentnejšieho zákazníka a takto rozšíria svoje pole pôsobnosti? Alebo to bude musieť vyriešiť startup, ktorý osloví malú, zato bohatú klientelu?

0 comments on “Čo do pekla… (ČdP)? Ako predať starý vynález za nový.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: