Marketing

WOW: Hríbové topánky, Ne-pitná voda, Jedlý odpad

Skvelé ukážky predajného umu.

Zaujať zákazníka, vyhrať nad konkurenciou, komunikovať s komunitou, to všetko značky chcú a potrebujú. About-sale prináša rubriku WOW (Window od Wisdom), ktorá je o najzaujímavejších kampaniach a počinoch značiek a predajcov.

Dnes to bude o eko, udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti. Ikea prináša svoju novú knihu o varení z odpadu, Adidas sa venuje udržateľnosti materiálov, aby vyrobil prvé topánky z hríbov. Malé kníhkupectvo sa rozhodlo zaujať špeciálnou vizitkou zo zostatkov svojho konkurenta a v supermarketoch sa objavila balená “špinavá voda” z Afriky. Posledným WOW príbehom je boj Pampers s nezamestnanosťou a ukážu nám ako sa dá rozpočet na marketing použiť inak – rozumne.

  • ODPAD – NOVÁ SUROVINA NA VARENIE
  • HRÍBOVÉ TOPÁNKY
  • ZRECYKLUJTE AMAZON
  • NAJZDRAVŠIA VODA – BALENÁ A Z KALUŽE
  • INFLUENCER S PAMPERSKAMI

ODPAD – NOVÁ SUROVINA NA VARENIE

Ikea sa rozhodla postaviť na čelo boja za zodpovedné podnikanie a svoju cestu k naplneniu Parížskej dohody (Zero Carb 2050) dláždi viacerými iniciatívami. Reaguje rýchlo a autenticky na trendy od alterantívnych materiálov, až po boj proti narastajúcemu domácemu násiliu počas lockdownu.

Posledná “chuťovka” je z oblasti Zero waste iniciatívy. Ich kniha s názvom Kniha Zvyškov (ScrapsBook) vám ukáže ako si môžete urobiť jedlo zo zbytkov. Podľa knihy sa až 63% nespotrebovaného jedla dá stále využiť, takže surovín by malo byť v každej domácnosti dostatok.

Dokázali odprezentovať svoju misiu udržateľnosti bez nátlakového predaja, bez tlačenia produktov do popredia, bez zbytočného prepájania svojho portfólia s udržateľnosťou. Kniha je autentickým obsahom, ktorý dopĺňa ich stratégiu a deklaratívne dokazuje za čím si stoja. Možno je ďalším krokom “Zvyškové menu” v Ikea kantíne. WOW.


HRÍBOVÉ TOPÁNKY

Udržateľnosť je cool a trendy. Značky sa pretekajú v tom, z akého materiálu vyrobia svoj produkt. Ikea spustila kampaň paplón z dreva a koberec z plastu, Miterro vyrába tričká z mlieka, a Adidas ide na tenisky z hríbov. Všetci hubári pozor. Adidas použil materiál Mylo od firmy Bolt Threads. Ono nejde ani tak o hríb v pravom slova zmysle dubáka. Jedná sa o mycélium, ktoré sa pestuje vo vertikálnych záhradách. Sú to zhluky bielych vlákien, ktoré sa nachádzajú v podhubí, v podzemnej časti. Môžete ich spracovať už po dvoch týždňoch. Je to vegánska alternatíva zvieracej kože. Je zároveň aj náhradou umelej kože a koženky na báze PVC a PU, ktoré nie sú biodegradovateľné. Materiál mylo je budúcnosť pre módny priemysel od topánok a kabeliek až po čalúnený nábytok. WOW.

Mylo umelá koža vytvorená z húb. Zdroj: Adidas.com

ZRECYKLUJTE AMAZON

Amazon nie je zatiaľ na Slovensku tak populárny, no v zahraničí tvorí jeho krabicový odpad s povestným modrým úsmevom (logo Amazonu) veľký problém. Iniciatíva Unbox Local agentúry Taxi, sa preto rozhodla zrealizovať geniálny  udržateľný nápad. Amazon krabice nastrihá na presne stanovené rozmery a napečiatkuje na ne text podľa objednania. A vualaaaa – ekologická, recyklovaná a recyklovateľná vizitka je na svete. No udržateľnosť nie je jediným úmyslom. Hlavným motívom je pomocou “zvyškov” veľkého Amazonu poukázať na potrebu podpory lokálnych malých predajcov. Chválim iniciatívu ako protipól proti veľkej mašinérii Amazonu. Najmä ak Amazon za minulý rok narástol o 37% a napríklad len v jednej provincii Kanady zavreli 74 000 lokálnych predajní. WOW.

Vizitky od iniciatívy Unbox Local na podporu Lokálnych predajcov. Zdroj: the-message.ca

NAJZDRAVŠIA VODA – BALENÁ A Z KALUŽE

Špinavá voda plná baktérii, vírusov je jediným zdrojom pitnej vody pre viac ako 319 miliónov ľudí. Takže si predstavte, že by ste mali z kohútika celý rok blatovú špinavú vodu, ako keď vám vymenia stupačky. Je ťažké si to predstaviť, však? Iniciatíva Azione contro la Fame prišla s nápadom, ktorý bojuje s paradoxom – “Ak to nevidím, tak sa to nedeje”. Naplnili PET fľaše špinavou, znečistenou vodou a zalistovali ich do supermarketov pod značkou Water of Afrika. Ľudia takto videli na vlastné oči, čo musia iní piť. Okrem obchodov sa značka Water of Afrika dostala na e-shopy, doručovacie služby, do reštaurácii, ale aj do TV ako product placement. Kampaň sa stala tak virálnou, že aj známi influenceri, športovci aj politici z Európskeho parlamentu začali propagovať Water of Afrika. Skvelá ukážka toho, ako sa dá vizualizovať reálny problém a doslovne ho priniesť pred zákazníka, v podobe skutočného produktu. WOW.

Water of Afrika – ukážka zhmotnenia problému v reálnom produkte. Zdroj: adsoftheworld.com

INFLUENCER S PAMPERSKAMI

Kto je najlepším brand ambasadorom? No predsa aktívny a šťastný používateľ produktu. V Pampers si povedali, prečo by nebol najlepší influencer rodič, ktorý vysvetlí druhému rodičovi “ako na to”. Počas lockdownu prišlo množstvo ľudí o prácu, no medzi nimi boli aj rodičia s novonarodenými deťmi. Túto neľahkú situáciu, využili Pampers na svoju kampaň namierenú na rodičov s názvom “Prijímame nových rodičov”. Vytvorili pracovné pozície a premenili nezamestnaných rodičov na platených influencerov. Rodičia sa mohli prihlásiť na pozíciu a začali vytvárať obsah, ktorý bol vysoko autentický a relevantný. Niektorí spievali, iní varili, prípadne ukazovali ako najlepšie prebaliť, alebo dávali iné typy druhým rodičom. 80% z rozpočtu na influencerov takto padlo na úrodnú pôdu a zároveň pomohlo tým, ktorým malo. WOW.


Nálepku WOW si zaslúži každý, kto sa pokúsi o ohúrenie, zaujatie nevídaným a unikátnym spôsobom. Nie je pritom dôležité, či v nás vytvoria pozitívne alebo negatívne emócie, ak v nás zanechajú svoj odkaz.

0 comments on “WOW: Hríbové topánky, Ne-pitná voda, Jedlý odpad

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: