Retail

#2 Retail Trend: 5 tipov na Hotel 2.0

Transformácia hotelov.

Aká je budúcnosť hotelov? Máme za sebou 4 mesačný lockdown, ktorý ukázal ako zraniteľný je cestovný ruch a hlavne hotelierstvo. Ako sa vedia transformovať hotely, aby prežili túto a budúce krízy?

Hoci viaceré cestovky už otvorili svoje brány a ceny dovoleniek sú extrémne nízke, nevyzerá to na extrémny štart cestovného ruchu. Egypt za 500€, Maldivy za 1200€ sú ceny, ktoré by ste v roku 2019 veruže márne hľadali. No obmedzenia spojené s cestovaním, pomalé očkovanie, indický variant, Covid pass, alebo nemožnosť očkovať deti, sú prekážky pre návrat k normálu.

Hotely zaznamenali medziročne pokles až o 92%. Vystáva tak otázka, čo môže hotel urobiť, keď zíva prázdnotou, a keď jeho samotná podstata je spochybnená, lebo turizmus neexistuje. Služobné cesty tiež vymizli a návrat k ich normálu sa predpokladá až na rok 2025. Vplyv zatvorených hotelov je ďalekosiahly. Okrem zvýšenej nezamestnanosti v danom sektore je efekt úzko spojený s prehlbujúcim sa problémom v Gastre.

Preto je nutné čím skôr prázdne hotely transformovať. Je tu 5 riešení, ktoré sú hlavným trendom Retailu v oblasti ubytovania pre nasledujúce roky.

1. Dlhodobý prenájom a Re-rent.

Čo tak z jednej izby spraviť dve?

Hotel svoje izby a apartmány vie prenajať aj na dlhodobý rezidenčný nájom vo forme bytov. A tieto izby v prípade, ak nebudú využité nájomcom, vie opätovne prenajať ako hotelové izby. Z jednej izby takto dokáže vytvoriť dve. Hotelovú izbu a prenajatý byt. Zdá sa vám to ako komplikované?

Pre obytné komplexy Stey je to hlavný biznis model. Ponúkajú tak inovatívne urbanistické bývanie v spojení domácnosť, hotel a spoločné obytné priestory. Ich služba založená na ekonomike zdieľania sa volá Re-rent. Prenajmete si dlhodobo apartmán v ich komplexe a počas vašej neprítomnosti ho hotel ponúkne ako klasickú hotelovú izbu. Všetky vaše osobné veci sa uzamknú nakoľko priestor je upravený, tak aby ste si ich mohli bezpečne nechať v izbe. Prenájom vás stojí 1500€, ale ak počas vašej neprítomnosti prenajmete váš byt na 4 dni v mesiaci, tak ušetríte 300 €. V konečnom dôsledku zaplatíte iba 1200€.

Potiahnite napravo – apartmán/byt. Potiahnite naľavo – klasická hotelová izba.

Základný predpoklad je mať systém na to, ako izbu upraviť dostatočne efektívne a rýchlo z bytu na hotelovú izbu.

2. Hotel ako kancelária – Work from Hotel

Je kancelária v pravom slova zmysle ešte potrebná a je práca z domu ešte únosná?

Klasická kancelária sa počas minulého roka zmenila. Nastúpil home office, ktorý sa mení v súčasnosti na flexibilnú hybridnú prácu na diaľku. Časť z domu a časť z kancelárie.

Hotel je na jednej strane prázdny a na druhej strane máme domácnosti plné frustrovaných ľudí, ktorí musia pracovať z domu. Frustrácia, prepracovanie a nesústredenosť, to je výsledok posledného roka home office systému. Viaceré firmy, aj samotní zamestnanci hľadajú riešenie pre tento problém a prenajímajú si kancelárie z hotelových izieb.

A tu prichádza na scénu hotel, nakoľko zmena izieb na kancelárie je hitom minulého roka. Veľké siete ako Marriott, Hilton, Hyatt, and Four Seasons začali už vo veľkom ponúkať “Hotel office” ako formu práce z hotelovej izby.

Marriott ponúka napríklad službu Marriott BonVoy, ktorá umožňuje pracovať z ktoréhokoľvek hotela, kdekoľvek na svete. Hyatt ponúka apartmány s oddelenými časťami na varenie a oddych, ako aj prácu. Hotel sa stáva miestom, ktoré kombinuje prácu, oddych a bývanie v prijateľnej cene.

Za týmto účelom vznikajú už aj startupy. Zeus Living síce vznikol na prenájme bytov na pracovné cesty (tie teraz nie sú možné). No veľmi rýchlo sa transformovali na Hotel Office pre tých, ktorí musia pracovať z domu, ale nemajú na to doma miesto. Podmienkou je prenájom na minimálne 30 dní. Ich plne zariadené apartmány si takto môžete prenajať ako kanceláriu a po práci odísť pekne domov.


Hotel spĺňa všetko pre transformáciu na Hotel Office. Je to výborná príležitosť či už pre individuálnych záujemcov alebo aj pre firmy, ktoré môžu zabezpečiť svojim zamestnancom vhodné podmienky pre prácu z domu.

3. Hotel ako cestovka – virtuálna dovolenka

Cestovné kancelárie boli zatvorené, niektoré skončili. My ľudia však radi cestujeme, radi objavujeme. Preto sa počas lockdownu rozšírilo virtuálne cestovanie. Pozeranie cestopisov v TV sa zmenilo na osobný, personalizovaný zážitok a režisérom cestopisu sa stal zákazník. Je to virtuálna dovolenka na diaľku.

Každý hotel vie prísť s niečím rovnakým ako Amazon Explore. Virtuálne cestovanie s video sprievodcom, ktorý sa venuje iba vám. Môžete si vybrať buď virtuálne kulinárske zážitky, kde vám za 50$ taliansky kuchár uvarí lokálne jedlo. Alebo sa prejsť po Mayských zrúcaninách Tulum za 34$. Na tomto virtuálnom Live výlete môžete robiť fotky alebo sa pýtať domácich obyvateľov otázky cez mikrofón na sprievodcovi. Inak povedané máte sprievodcu prenajatého na 60 minút, ktorý robí za vás to, čo by ste robili inak vy na výlete.

Amazon Explore, virtuálna dovolenka.

Interaktivita a autenticita, to sú dve slová, ktoré zažijete. Ak si vyberie zážitok spojený s varením, Amazon vám doručí vybrané ingrediencie rovno domov. A môžete naživo variť. To, čo sa mi páči najviac, je zážitok “nakupovanie na diaľku”. Váš sprievodca ide do obchodu a môžete si nakúpiť povedzme na Pekinskom trhu. Všetko je reálne, platíte to z vašej kreditky a pošlú vám to domov kuriérom.

Hotel má personál, pozná najzaujímavejšie pamiatky a časti mesta. Vie spustiť službu virtuálna dovolenka na celý týždeň alebo ako mesačné, či ročné predplatné. Zájazd “Spoznajte Bratislavu” by bol na 5 dní po 2 hodiny denne. Sprievodca si prejde so zákazníkom na diaľku všetky pamiatky a potom si s ním uvarí národné jedlo v hotelovej reštaurácii. Všetko samozrejme naživo.

4. Hotel ako vakcinačné centrum.

Dovolenkárov lákajú okrem preplatenia dovolenky v prípade nákazy aj možnosťou nechať sa na dovolenke zaočkovať. Maldivy lákajú napríklad turistov na očkovanie v rámci all inclusive. Ich kampaň 3V (visit, vaccine, vacation) sľubuje, že počas pobytu dostanete obe dávky vakcíny. Štát Nevada v USA už zaočkoval 57 000 návštevníkov a Aljaška chce lákať turistov vakcináciou priamo na letisku.

Prečo by sa hotel nemohol premeniť na očkovaciu destináciu. “Ubytujte sa u nás a zaočkujeme vás”. Nemci majú z Ruska vakcinačnú destináciu, prečo by nemohli cestovať iné krajiny ku nám. Zriadiť a manažovať očkovacie centrum je pre štát komplikované. Hotely však vedia pripraviť veľké eventy, preto zorganizovať logistiku a čakajúcich pacientov je v ich silách.

V lobby hotela sa očkuje a všetci zaočkovaní sa vrátia na svoje izby, kde strávia 24 hodín. Hotel teraz musí vytvoriť pre všetkých ubytovaných program. Spojte nutné (vakcína) so zábavným a budete jednotka.

Očkovanie ako súčasť all inclusive na Maldivoch.

5. Hotel ako Cloud Kitchen

Reštauračná kuchyňa je počas lockdownu zatvorená, ale ani po otvorení ekonomiky nezažije hneď plné využitie. Zaujímavým riešením je transformácia na Cloud kitchen model. Hotel otvorí svoju plnohodnotne a profesionálne vybavenú kuchyňu začínajúcim značkám, ktoré preferujú co-working priestor. Cloud Kitchen sú už bežnou realitou a všade, kde je priestor a vybavenie je možné spustiť túto formu podnikania. A hotel všetko toto ponúka. Viac o cloud kitchen tu.

Cloud kitchen je budúcnosť gastronómie a hotely v nej hrajú dôležitú úlohu. Autor fotky: Mikhail Nilov na Pexels

Bezpečnosť je prvoradá.

Najdôležitejším trendom je však bezpečnosť. To aké bezpečnostné a hygienické normy bude hotel plniť, bude kľúčové.

  • Germicídne a UV žiariče na izbách
  • Dezinfekčné balíčky s rúškami pri príchode, ako nutná pozornosť
  • Virtuálny check-in a check-out
  • Vyriešenie stravovania: separované bunky v reštaurácii, jedlo iba na izbe, jedlo cez výdajné automaty
  • Využitie posiľnovne alebo Spa na objednávku
  • Špeciálne individuálne služby: virtuálne cvičenie na izbe
  • Bezkontaktný hotel a sociálny odstup ako základ dispozície hotela

Ukážkou experimentálnych prístupov je MoXy hotel zo siete Marriott. Ponúka samoobslužné kiosky na check-in a check-out ako aj na stravovanie. Všetko jedlo je chránené a bezpečné. Všetky transakcie sú bezkontaktné a bez nutnosti styku s personálom.


Hotel určite prežije. No nutná je transformácia na Hotel 2.0, ktorý prežije aj lockdown, je inovatívny, plný prekvapení a hlave bezpečný.

0 comments on “#2 Retail Trend: 5 tipov na Hotel 2.0

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: